Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Anketimi global: Shqipëria në rrezik, e 5-ta në Evropën Qendrore dhe Lindore
English

Anketimi global: Shqipëria në rrezik, e 5-ta në Evropën Qendrore dhe Lindore

Bruksel, 21 qershor, NOA - Shqipëria renditet aktualisht si një ndër pesë vendet që shfaqin rrezikshmëri më të lartë në aspektin ekonomik, ndër të gjitha vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore.

Një fakt i tillë ka rezultuar nga rezultatet e anketës së zhvilluar në muajin qershor nga “Country Euromoney Survey”, ku Shqipëria renditet e pesta ndër 10 vende të rajonit që paraqesin rrezik më të lartë stabiliteti.

Ndërsa në nivel global, sipas të dhënave të kësaj ankete, vendi ynë renditet i 91-ti, në listimin e 184 vendeve të botës, duke marrë në konsideratë një gamë të tërë kriteresh të rrezikut politik, atij ekonomik dhe strukturor në tërësi.

Konkretisht, Shqipëria renditet me një rezultat prej 6.5, i cili qëndron mbi mesataren e Bashkimit Evropian, që mësohet të jetë në nivelin prej 6.1.

Megjithatë, ajo renditet në fund të dhjetë vendeve të Evropës Qendrore dhe Lindore, në aspektin e qasjes në tregjet e kapitalit me një rezultat prej 3.8, e cila rezulton të jetë shumë nën mesataren e Bashkimit Evropian, prej 7.9.

Mes të tjerash, ky listim rendit në vend të parë vendet e ulëta si Norvegjia, Danimarka, Hollanda apo Luksemburgu, me nivelin më të ulët të rrezikut që ata shfaqin.

Listimi i rrezikut që paraqesin vendet:

Central & Eastern Europe: Euromoney Country Risk League Table
Global Ranking Country Rank Change from March 2011
20 Cyprus 0
21 Slovenia 5
23 Czech Republic 1
27 Slovak Republic 1
30 Poland 1
48 Hungary -1
54 Estonia -4
56 Lithuania 0
58 Russia -1
59 Turkey -4
61 Croatia -2
63 Bulgaria 0
66 Latvia -2
72 Romania 0
84 Serbia 2
85 Ukraine 3
87 Macedonia (FYR) 0
91 Albania 0
97 Belarus 1
107 Montenegro -3
114 Moldova 0
130 Bosnia-Herzegovina -1

n.e/NOA

KOMENTE