English

Manipulimi i votave, shkarkohen gjyqtarët në Afganistan

Afganistan, 26 qershor, NOA - Ligjvënësit afganë kanë votuar për shkarkimin nga puna të pesë anëtarëve më të rëndësishëm të Gjykatës Supreme afgane, vendim ky që shihet si pjesë e thellimit të krizës politike.

Vendimi në fakt është marrë pasi një gjykatë speciale, e krijuar nga Presidenti Hamid Karzai, ka vendosur të enjten që 62 ligjvënës duhet të largohen nga Kuvendi për shkak të dyshimeve të manipulimit të votave gjatë zgjedhjeve të fundit.

Analistët thonë se votimi i së shtunës për heqjen e gjykatësve nga puna ka pasur për qëllim që të shprehin zhgënjimin e tyre rreth dështimit të gjykatës supreme që të ndaloj vendimin e tribunalit special të Karzait.

NOA/RFE

KOMENTE
  • Alban Memushi09:58 - 26 Qershor 2011
    Ne vitin 2011 edhe ne Afganistan behen manipulime por te pakten shkarkohen gjykatsit . Ne Shqiperi dhe manipulohen zgjedhjet dhe gjykatsit as e rruajn fare po na nje ana me c'fare da rruajn kur briskun e ka berisha ! Me ben pershtypje te madhe se ketu ne Shqiperi nuk ka forc te trete qe te peshoj te verteten midis dy partive te medha , dhe nje lsi qe doli u zhyt dhe ajo ne kosheren me mjalt !