Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ndahet nga jeta Alqi Kareco
English

Ndahet nga jeta Alqi Kareco

Tiranë, 26 qershor, NOA – Artisi dhe mjeshtri i orkestrimit, Alqi Kareco është ndarë nga jeta mbrëmjen e djeshme në moshën 79-vjeçare.

Alqi Kareco është një prej themeluesve të Estradës së Varietesë së Tiranës. Në karrierën e tij mbi 40-vjeçar në fushën e muzikës, Kareco ka orkestruar më shumë se 5000 këngë të muzikës së lehtë. Ai ka marrë pjesë në Festivalet e Këngës në RTSH, që nga krijimi i këtij festivali.

Nga kolegët ai cilësohet si një artist që ka dhënë kontribut të çmuar dhe të rëndësishëm në muzikën shqiptare.

Ditën e sotme do të zhvillohen homazhet në nder të artisti të njohur, në orën 13.00-14.00, në hollin e Teatrit të Metropolit.

a.k/NOA

KOMENTE