Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rreth 350 milionë njerëz në botë janë me diabet
English

Rreth 350 milionë njerëz në botë janë me diabet

SHBA, 26 qershor, NOA - Numri i të rriturve që vuajnë nga diabeti në tërë botën ka arritur në pothuajse 350 milion njerëz, që është më shumë se dyfishi i numrit vuanin nga kjo sëmundje tridhjet vjet më parë.

Një studim i publikuar në revistën Lancet, kërkuesit kanë zbuluar se 347 milion njerëz jetojnë në botë me diabet, 138 milion prej të cilëve jetojnë në Kinë dhe Indi, në SHBA dhe Rusi jetojnë 36 milion njerëz me diabet.

Lloji më i përhapur i dijabetit, Tipi 2, lidhet ngushtë me mbipeshën dhe të qenit mos-aktiv.

NOA/RFE

KOMENTE