English

Zjarr i fuqishëm në Sarandë, flakët kërcënojnë manastirin e Kostarit

Sarandë, 26 qershor 2011, NOA – Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë pyllin me pisha pranë manastirit qindravjeçar të Kostarit në qytetin e Sarandës.

Flakët e zjarrit kanë pushtuar zonën me pisha përreth manastirit të mrekullive duke kërcënuar edhe banesat e tjera të fshatit Kostar.

Flakët e zjarrit të rënë në orët e mbrëmjes kanë djegur një numër të madh pishash në pyllin pranë manastirit, por pa mundur ende të përhapen në manastirin e Kostarit.

Burime nga vendngjarja bëjnë të ditur për agjencinë NOA se autoritetet lokale kanë kërkuar ndihmë nga Greqia për shuarjen e flakëve, pasi janë të pamundur të shuajnë vatrën e madhe të zjarrit që është përhapur në tërë zonën.

Fshati Kostar ndodhet pak kilometra mbi fshatin Mesopotam, në rrugën tej Bistricës që të çon në qytetin e Sarandës.

Manastiri i Kostarit që e ka marrë emrin nga fshati është i vendosur buzë rrugës automobilistike Sarandë-Gjirokastër dhe daton në shekullin XIII.

I ndërtuar në shpatin e malit ai njihet si vend i shenjtë nga besimtarët ortodoksë edhe për ngjarjet e rralla që e kanë shoqëruar historinë e krijimit të tij.

Sipas besimtarëve ortodoksë të zonës manastiri i Kostarit ka fuqi të mbinatyrshme.

Ata besojnë se shumë njerëz janë shëruar dhe kanë zgjidhur problemet e tyre pasi kanë vizituar këtë vend të shenjtë.

Zjarri i rënë sonte është i pari i shënuar gjatë nisjes së këtij sezoni turistik në Sarandë.

mit/NOA

KOMENTE