English

Greqia miraton paketën e kursimit, qytetarët në protestë

Athinë, 29 qershor 2011, NOA- Mesdita e sotme në Greqi, ka shënuar masa të tjera drastike të kursimit.

Ka qenë parlamenti grek ai që ka votuar me një diferencë të vogël votash në favor të një pakete drastike të masave të kursimit, me qëllim për të shpëtuar vendin nga borxhet.

Gjatë fjalës së mbajtur para votimit, Kryeministri i vendit Jorgos Papandreu u kërkoi ligjvënëseve të të gjitha forcave politike që të miratojnë me konsensus këtë paketë, në të cilën parashikohen një kursim prej 28 miliardë eurosh, ndërsa më tej parashikohet edhe rritje e taksave dhe takimeve.

Me miratimin e paketës së këtyre masave i hapet rrugë fondeve të kredisë nga Bashkimi Europian dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Ndërkohë që parlamenti ishte mbledhur për të vendosur për miratimin e kësaj pakete masash, jashtë tij qindra qytetarë protestonin kundër këtij hapi.

a.y/NOA

KOMENTE