Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Akuzat për krime lufte, Mlladiç bojkoton Gjykatën e Hagës
English

Akuzat për krime lufte, Mlladiç bojkoton Gjykatën e Hagës

Hagë, 3 korrik 2011, NOA – Ish-gjenerali serbo-boshnjak Ratko Mlladiç do të bojkotojë seancën gjyqësore të radhës kundër tij në Gjykatën Ndërkombëtare Penale për krimet në ish-Jugosllavi, e thirrur të hënën në 4 korrik në Hagë.

Lajmin e bëri publik për mediat avokati mbrojtës i Mlladiç, Milos Saljiç.

“Mlladiç nuk ka ndërmend të shfaqet nesër në sallën e gjyqit, vetëm nëse do të detyrohet me forcë”, tha avokati i Mlladiç, duke e argumentuar këtë vendim të ish-gjeneralit serbo-boshnjak, me faktin se, gjykata e Hagës ende nuk ka miratuar kërkesën e Mlladiç, që të përfaqësohet në gjyq nga avokatët e tij mbrojtës.

Ish-gjenerali serbo-boshnjak akuzohet për genocid dhe krime kundër njerëzimit në vitet 1992-1995, ndër të cilat për masakrën e Srebrenicës në Bosnje, ku u vranë 8000 burra muslimanë.

Ratko Mlladiç u arrestua nga shërbimet sekrete të Serbisë mëngjesin e 26 majit në provincën Lazarevo, nën emrin e rremë Milorad Komadiç dhe disa ditë më pas u ekstradua drejt burgut të Hagës.

Kapja e tij u publikua nga vetë Presidenti serb Boris Tadiç, i cili e cilësoi këtë si arritje të bashkëpunimit të Serbisë me Gjykatën Ndërkombëtare Penale të Hagës për dënimin e krimeve të luftës në ish-federatën jugosllave.

Arrestimi i Mlladiç dhe dorëzimi i kriminelëve të tjerë të luftës është një nga kërkesat kyç të BE-së për integrimin e Serbisë në Unionin Europian.

mit/NOA

KOMENTE