English

Ekzekutohet me injeksion, pas përdhunimit dhe vrasjes së 16 vjeçares

E shtunë, 9 korrik 2011, NOA- Një 38 vjeçar me emrin Leal Garcia, me origjinë nga Meksika u ekzekutua ditën e djeshme në Texas me një injeksion, i dënuar sepse kishte përdhunuar dhe vrarë një vajzë 16 vjeçare.

Ky rast u raportua nga organizata e OKB, sipas së cilës ekzekutimi i këtij njeriu e çon SHBA-në në shkelje të rëndë të të drejtave ndërkombëtare, ndërsa sekretarja amerikane e shtetit Hillary Clinton u shpreh e zhgënjyer nga ekzekutimi.

Ky rast rrezikon të provokojë një krizë mes SHBA-ve dhe Meksikës, pasi nuk i ishte thënë të dënuarit që kishte të drejtë të kontaktonte një këshillues.

a.y/NOA

KOMENTE
 • anita09:34 - 10 Korrik 2011
  denime te tilla jane te merituara. Po ai njeri ku e mori te drejten te veproje ashtu mbi nje vajze te pafajshme.Ligji ka te drejtat e veta dhe nqs nuk zbatohet ligji atehere kriminelet do jene edhe me te lire dhe duke e ditur qe ligji nuk vepron keta kriminele apo perverse do vazhdojne te bejne keq edhe ne te ardhmen
 • Jonida Guzi16:16 - 09 Korrik 2011
  PADYSHIM QE ESHTE NJE KRIM I RENDE PO .NGA DEMOKRACIA VET FJALA THOTE LIRI .TE MBROHEN TE DREJTAT E NJERIUT DHE ASKUSH NUK KA TE DREJTE TJA MARRI JETEN DIKUJT PERVEC ZOTIT DHE KY LIGJ ESHTE ABSURD . DENIM ME BURGIM TE PERJETSHEM PO E MERITON SEPSE ESHTE I RREZIKSHEM PER SHOQERINE .LIGJI PERFAQSON FLALEN E POPULLIT PO KUSH JEMI NE PER TI MARRE JETEN DIKUJ MOS JEMI GJE ZOTI
 • aurel14:58 - 09 Korrik 2011
  vertet ka bere nje krim te rende por jam kundra ekzekutimit edhe pse eshte vendim gjykate quhet vrasje me paramendim dhe ne gjak ftohtesi dhe me e keqja ne shume raste ka gabuar gjykata
 • Elona Kraishta13:18 - 09 Korrik 2011
  amerika si gjithmone nuk le vend pa futur hundet. pastaj ai ka kryer nje krim shum te rende dhe e ka merituar ekzekutimin. jam e mendimit qe ky ligj te hyje ne fuqi ne te gjithe boten