English

“Malet ruse”, kush janë më të thepisurat në mbarë botën

Japoni, 9 Korrik NOA - Një prerje prej 121 gradësh, me shpejtësi maksimale 100 kilometër në orë dhe një kulm lartësie prej 43 metrash.

Janë këto numrat që përshkruajnë “malet ruse” që shënojnë një rekord të ri dhe do të inaugurohen në mesin e korrikut në Japoni.

Kjo strukturë, më e thepisura në mbarë botën, i ka kushtuar atyre një shifër prej 26 milionë euro.

“Malet e rekordeve” gjenden në parkun zbavitës të Fuji-Q Highland në qytetin e Yamanash.

r.b/NOA

KOMENTE