Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Obama pret Dalai Lamën, tension i ri mes Kinës e SHBA
English

Obama pret Dalai Lamën, tension i ri mes Kinës e SHBA

Uashington, 16 korrik 2011, NOA – Takimi mes Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Barack Obama dhe udhëheqësit të tibetianëve Dalai Lama ka krijuar tension të ri mes autoriteteve kineze në Pekin dhe SHBA-ve.

Siç mësohet nga mediat amerikane Presidenti amerikan priti sotnjë takim privat në Shtëpinë e Bardhë Dalai Lamën.

Udhëheqësi tibetian u prit në një takim surprizë, thonë mediat amerikane, i cili u lajmërua befasisht vetëm dje, pasi lideri tibietian gjendej në Uashington qysh prej 6 korrikut.

Në vitin 2007 ish-presidenti amerikan George W. Bush ishte i pari president i SHBA-ve që i kushtoi udhëheqësit tibetian Dalai Lama një ceremoni publike në Kongresin Amerikan ku dhe e dekoroi me medaljen e artë të kongresit, vlerësimi më i lartë qytetar i parlamentit amerikan.

Ndërkohë sipas mediave raporti mes presidentit të tanishëm të SHBA-ve Barack Obama dhe Dalai Lamës është një raport me kontraste.

Kjo për shkak se në vitin 2009, kur udhëheqësi tibetian vizitoi Uashingtonin, presidenti Obama u kritikua ashpër pasi u shënjua si presidenti i parë amerikan prej vitit 1991, i cili nuk e ftoi për vizitë në Shtëpinë e Bardhë, Dalai Lamën.

Por, pas kësaj, dy fituesit e çmimit Nobel për Paqen u takuan zyrtarisht në 18 shkurt të vitit të shkuar.

Por, edhe pas këtij takimi presidenti amerikan u kritikua rëndë nga disa deputetë të kongresit amerikan, pasi panë në një foto, Dalai Lamën të dilte nga një portë anësore e Shtëpisë së Bardhë, e rrethuar nga re tymi dhe thasë me hedhurina.

mit/NOA

KOMENTE