English

Vazhdojnë luftimet e ashpra në Libi

Libi, 18 korrik, NOA - Kryengritësit libian thonë se janë duke luftuar Muamar Kadafi dhe forcat e tij besnike në zonat e banuara të qytetit lindor Brega. Forcat kryengritëse, thonë të kenë përparuar në Brega pavarësisht nga sulmet e rëndë të forcave qeveritare.

Megjithëse, deklarata e tyre nuk kanë mundur të verifikohet.

Tre luftëtarët kryengritës thuhet të jenë vranë dhe 96 të tjerë janë plagosur dje, njoftuan autoritete spitalore. Që nga e enjtja kur kanë nisur luftimet ne Brega janë vrarë 15 vetë kurse janë plagosur rrethe 274.

NOA/RFE

KOMENTE