Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Poloni, raporti i qeverisë: Stafi rus fajtor për rrëzimin e avionit presidencial
English

Poloni, raporti i qeverisë: Stafi rus fajtor për rrëzimin e avionit presidencial

Poloni, 29 korrik 2011, NOA - Komisioni hetimor në Poloni publikoi sot raportin e shumëpritur në lidhje me hetimet e fatkeqësisë së prillit 2010, ku nga rrëzimi i aeroplanit në Rusi humbi jetën presidenti polak, Lech Kaczynski.

Komisioni i Qeverisë polake tha se pajisjet e gabuara dhe komunikimi i dobët i stafit të Rusisë në tokë, kanë shkaktuar rrëzimin e aeroplanit vitin e kaluar, ku humbi jetën presidenti i Polonisë, Lech Kaczynski. Kreu i Komisionit, kolonel Robert Benedikti, tha para gazetarëve se sistemi i ndriçimit në aeroprtin rus të Smolenskut ka qenë i dobët dhe se rusët i kanë dhënë urdhër të gabuar ekuipazhit. 96 persona kanë vdekur, kur aeroplani u rrëzua gjatë përpjekjeve për tu ulur në Smolensk. Presidenti Lech Kaczynski, gruaja e tij, Maria, dhe dhjetëra zyrtarë polakë humbën jetën kur aeroplani u rrëzua gjatë përpjekjeve për të ateruar. Një raport i shtetit rus kishte theksuar gabimin e kontrollorëve polakë si arsye të vetme të fatkeqësisë, çfarë kishte shkaktuar zemërim në Poloni. a.q/NOA

KOMENTE