Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kalvar udhëtimesh deri në Greqi, kosovari trafikon 150 mijë euro kokainë
English

Kalvar udhëtimesh deri në Greqi, kosovari trafikon 150 mijë euro kokainë

Athinë, 11 Gusht 2011 NOA/ Nikos Samaras – Nga Italia në Greqi, me një kilogramë e gjysmë kokainë. “Operacioni” i gjatë trafikantit ka ecur mirë deri në njëfarë vendi por në fund kur priste të shijonte dhe “të korrat” është kapur “mat”.

Protagonist i ngjarjes është një shqiptar nga Kosova dhe një i dytë nga Durrësi, që të dy emigrantë përkatësisht në Angli dhe Itali.

Burime zyrtare nga Policia e Atikës i thanë agjencisë NOA se kanë arrestuar një kosovar 30 vjeçar i cili u gjet me 1.5 kg kokainë të pastër (në foto) e cila në tregun e zi kap shifrën e të paktën 150 mijë eurove.

Burimet policore i thanë agjencisë NOA se skuadra antidrogë e zbuloi të riun kosovar ditën e djeshme në një anije në portin e patra, pas udhëtimit që kishte nisur nga Ankona e Italisë.

Jorgos Papadhopulos, (në foto) shef i sektorit Antidrogë në Policinë e Atikës, tha për agjencinë NOA se droga e fortë ishte fshehur në pjesën e poshtme të një makine tip xhip e markës “Mitsubishi”. Kosovari me pasaportë angleze, u zbulua se kishte ndjekur itinerar të gjatë për të kryer trafikun e kokainës.

Në fund të muajit korrik ai kishte udhëtuar me avion nga Londra në Tiranë.

Më tej për të realizuar trafikun e kokainës ishte lidhur me një shqiptar, që jeton në Piza të Italisë. Ky i fundit kishte mbërritur në Tiranë dhe atje u takuan për të nisur një udhëtim të përbashkët nga Durrësi në Bari.

Më tej, kanë shkuar në Ankona dhe kanë marrë rrugën për në Patra ku edhe mbërritën, por u zbuluan të fshihnin kokainë në xhipin e tyre me targa angleze.

n.s/e.t/NOA

KOMENTE