English

Tragjedia në Oslo, vrasësi kthehet në vendin e krimit

Oslo, 14 gusht 2011, NOA – Mëse tri javë nga masakra, përbindëshi Anders Behring Breivik është çuar në ishullin e Utoyas, në Norvegjin, “teatri” i masakrës së 22 korrikut ku u vranë 69 persona. Sipas Bbc-së, vrasësi është çuar në vendin e ngjarjes për të rindërtuar skenën. Ai kishte veshur një xhup anti- plumb dhe ka treguar të gjitha pikat nga të cilat kishte qëlluar mbi turmën e të rinjve.

32 vjeçari, ekstremist i së djathtës, ka marrë përsipër, përgjegjësitë e tij.

a.q/NOA

KOMENTE