Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Programin bërthamor, sot bisedimet Teheran-Moskë
English

Programin bërthamor, sot bisedimet Teheran-Moskë

Moskë, 17 gusht, NOA - Programi bërthamor i Iranit pritet të diskutohet sotMoskë në mes të ministrave të jashtëm të të dyja vendeve, Sergei Lavrov dhe Ali Akbar Salehi.

Të martën, presidenti Mahmud Ahmadinexhad tha se Irani mirëpret një propozim rus me qëllim rinisjen e bisedimeve ndërkombëtare për programin bërthamor të Teheranit.

Propozimi thuhet se përfshinë zbutjen graduale të sanksioneve të Kombeve të Bashkuara kundër Iranit. Irani është aktualisht në katër grupe të sanksioneve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, mbi refuzimin e saj për të pezulluar pasurimin e uraniumit.

Disa raunde bisedimesh që përfshin Iranin dhe grupin e vendeve si Britania, Kina, Franca, Gjermania, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, kanë dështuar të rezultojë në një përparim rreth kësaj çështje në vitet e fundit.

Vendet perëndimore thonë se ata janë të shqetësuar se programi bërthamor i Iranit ka për qëllim bërjen e armëve atomike. Një gjë të tillë e ka mohuar Irani.

NOA/RFE

KOMENTE