Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Apeli për UNESCO-n: Machu Pichu, një nga 7 mrekullitë e botës, në rrezik
English

Apeli për UNESCO-n: Machu Pichu, një nga 7 mrekullitë e botës, në rrezik

E shtunë, 27 gusht 2011, NOA- Muret e Machu Pichu, qyteti i bukur i konsideruar si një nga 7 mrekullitë e botës, është vënë në rrezik nga sulmi i papritur i disa pushtuesve.

Këta pushtues janë identifikuar si likenet e formuara nga kombinimi i algave me kërpudhat por që nga dendësia e tyre po rrezikojnë gurët shekullor.

Për të vënë alarmin lidhur me këtë çështje ishte Drejtoria Rajonale e Kulturës në Cusso, nga ku u kërkua një ndërhyrje e shpejtë nga ana e një skuadre ekspertësh të UNESCO-s, për të ndaluar përhapjen e këtyre substancave të dëmshme dhe për të ruajturbukurinë e njërit prej qyteteve më të bukur të botës.

a.y/NOA

KOMENTE