Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
MPJ për shpërthimin në Nigeri: Terrorizmi dhe lufta, sfidë e ndërkombëtarëve
English

MPJ për shpërthimin në Nigeri: Terrorizmi dhe lufta, sfidë e ndërkombëtarëve

Tiranë, 27 gusht 2011, NOA- Ministria e Punëve të Jashtme shqiptare, reagoi ditën e sotme lidhur me sulmet e ndodhura në Nigeri gjatë ditës së djeshme në hyrje të kompleksit të Kombeve të Bashkuara në Abuja të Nigerisë.

Ministria e Jashtme dënoi këtë sulm, nga i cili u shënuan dhjetëra viktima dhe disa të plagosur, si dhe u shkatërrua pjesa më e madhe e zyrave të OKB-së.

“Ngjarja tragjike në Abuja të Nigerisë është tregues i qartë se terrorizmi dhe lufta kundër tij mbeten një sfidë e komunitetit ndërkombëtar dhe e Shqipërisë, si pjesë e koalicionit. Me këtë rast, duke shprehur vlerësimin më të thellë ndaj atyre, të cilët sakrifikojnë jetën në shërbim të njerëzve në nevojë, Ministria e Punëve të Jashtme shpreh solidaritetin me ta dhe njëherazi shpreh ngushëllimet më të sinqerta për familjarët e viktimave dhe të lënduarve”, thuhet në qëndrimin e MPJ.

Në vijim theksohet se, Republika e Shqipërisë do të vazhdojë të jetë pjesë aktive e organizatës së Kombeve të Bashkuara dhe promovimit të vlerave mbi të cilat organizata është themeluar, në shërbim të paqes, sigurisë, e zhvillimit kudo në botë.

a.y/NOA

KOMENTE