Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Si në film, tregohet shkrirja e akullnajave në Artik
English

Si në film, tregohet shkrirja e akullnajave në Artik

Rusi, 27 Gusht NOA - Vijnë nga satelitët imazhet e jashtëzakonshme të cilat tregojnë procesin e shkrirjes së akullnajave të Artikut, gjë që ka nisur që nga 1 qershori e deri në ditët e sotme.

Në animimin e publikuar nga Agjencia Hapësinore Evropiane (ESA) është evidente se si gjatë verës janë hapur nga oqeani Artic, dy rrugë tepër ë navigueshme: Kalimi Veri-Perëndim, mbi Kanadanë dhe Alaskën dhe Deti i Veriut, që kalon mbi Rusi.

Në këtë mënyrë mund të themi se është përsëritur fenomeni që për herë të parë u pa në Rusi.

r.b/NOA

KOMENTE
  • Ilir 01:43 - 27 Gusht 2011
    zoti past meshir per ke to qe shpifin
  • Maki Lajqi01:31 - 27 Gusht 2011
    Ku o Video ....