Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
SHBA dhe BE, qëndrime të kundërta për krizën
English

SHBA dhe BE, qëndrime të kundërta për krizën

Poloni, 17 shtator, NOA - Shtetet e eurozonës dhe SHBA nuk kanë mundur të tregojnë mirëkuptim për një linjë të përbashkët në forcimin e koniunkturës dhe për luftimin e krizës së borxheve. Gjatë një takimi në Ëroclaë të Polonisë, ministrat e financave të eurozonës, bënë të ditur sipas të dhënave të pjesëmarrësve, se kanë kundërshtuar idenë e homologut të tyre amerikan, Timothy Geithner për të përdorur fonde shtesë për stabilizimin e sektorit financiar dhe për rritjen e fondit për shpëtimin e euros. Shefi i grupit të vendeve të euros, Jean-Claude Juncker pas konsultimeve foli për perspektiva të ndryshme në të dyja anët e Atlantikut. Në eurozonë ka përparësi konsolidimi i buxhetit. Hapësira për programe koniunturore nuk ekzistojnë, tha ai. Në një deklaratë të publikuar në Uashington të Ministrisë së Financave të SHBA-së, thuhet se Geithner nuk ka bërë propozime konkrete lidhur me krizën e borxheve, por i ka dhënë kurajo kolegëve të tij të BE-së që të veprojnë me vendosmëri. NOA/DV

KOMENTE