Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Bulqizë, pëson atak një minator grevist
English

Bulqizë, pëson atak një minator grevist

Bulqizë, 23 shtator 2011, NOA- Të futur për herë të dytë në grevën e urisë, gjendja shëndetësore e minatorëve grevistë sa vjen e rëndohet. Gjatë pasdites së sotme minatori Remzi Markaj 45 vjeç, i cili ishte pjesë e grevës ku qëndronte para kompanisë ACR, ka pësuar atak duke bërë kështu që të braktisë grevën për tu shoqëruar për në Spitalin e Peshkopisë. Por pavarësisht kësaj, tashmë të indinjuar më shumë se dhe më parë, pjesa tjetër e minatorëve vijon protestën para kompanisë Albanian Crom. Ndërkohë që kompania ACR i ka pranuar të gjitha kërkesat e minatorëve, rritjen e pagës me 20 për qind, pagesën e plotë të një muaji greve, pagën e 13-të, nisjen e investimeve për përmirësimin e kushteve në minierë dhe të sigurisë në punë... e vetmja kërkesë e pa plotësuar që vijon të mbajë peng zgjidhjen e situatës në Bulqizë është largimi i drejtorit të minierës, kërkesë kjo e cila nuk pranohet nga kompania. a.y/NOA

KOMENTE