Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Clinton: Mirënjohje Shqipërisë për kontributin në Libi e Tunizi
English

Clinton: Mirënjohje Shqipërisë për kontributin në Libi e Tunizi

E premte, 23 shtator 2011, NOA- Zëvendës Kryeministri njëherësh Ministri i Jashtëm Edmond Haxhinasto i pranishëm në punimet e sesionit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara mori pjesë në Darkën Tradicionale Transatlantike ku u takua me Sekretaren Amerikane të Shtetit, Hillary Clinton. Në bisedën e zhvilluar me të, u diskutua mbi angazhimin dhe kontributin e Shqipërisë, si vend anëtar i NATO-s në Libi dhe vendet e Afrikës veriore, si dhe për projektin e gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline (TAP). Nga ana e tij Haxhinasto e siguroi Sekretaren Clinton për rritjen e vazhdueshme të kontributeve të Shqipërisë në kuadër të NATO-s dhe gatishmërinë e saj për të asistuar dhe për t’i ofruar eksperiencën e vet vendeve në tranzicion nga regjime totalitare drejt shoqërive të hapura dhe demokratike. Ndërsa Sekretarja Clinton vlerësoi kontributin e Shqipërisë në kuadër të NATO-s, si dhe angazhimin e vendit tonë në Libi dhe Tunizi, gjatë proceseve tranzitore në të cilat këto vende dhe vende të tjera të rajonit janë përfshire. Sakaq në vijim të bisedës u diskutua edhe mbi mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për projektin TAP, projekt për të cilin të dy bashkëbiseduesit vlerësuan se ka një rëndësi strategjike për Shqipërinë dhe nga i cili do të përfitojë i gjithë rajoni. a.y/NOA

Në foto: Edmond Haxhinasto, Hillary Clinton

KOMENTE