Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
NASA: Sateliti i çaktivizuar do të hyjë më vonë se ç'pritej në Tokë
English

NASA: Sateliti i çaktivizuar do të hyjë më vonë se ç'pritej në Tokë

Agjencia amerikane e Hapësirës NASA thotë se mbetjet e satelitit të çaktivizuar, që ka madhësinë e një autobusi, po lëvizin më ngadalë nga sa pritej dhe do të bëjë rifutjen në atmosferën e tokës në orët e vona të ditës së sotme ose në orët e para të së shtunës. Zyrtarët thanë se shanset janë të vogla që mbetjet nga sateliti prej 5.4 tonësh mund të bien në Shtetet e Bashkuara. NASA më parë e kishte përjashtuar rënien e mbetjeve mbi Shtetet e Bashkuara. Kur të rifutet në atmosferë, sateliti pritet të shkaktojë ndiçim të madh nga diegia saqë mund të shikohet në orët e ditës dhe të copëtohet deri në rreth 26 copa. Zyrtarët e NASA-s kanë parlamëruar njerëzit që të mos prekin asnjë nga mbetjet, të cilat mund të përhapen në një rreze prej 800 kilometrash.

KOMENTE