Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zbulohet gjeni i ri përgjegjës për Parkinsonin
English

Zbulohet gjeni i ri përgjegjës për Parkinsonin

Itali, 23 Shtator NOA - Një grup punëtorësh dhe studiuesish të ndërmarrjes së spitalit Brotzu në Kaljari të Italisë, në departamentin klinik gjenetik të Erasmus MC të Rotterdam dhe të spitalit San Francesco në Nuoro, kanë zbuluar një gjen të ri që kodifikon një proteinë përgjegjëse të sëmundjes së Parkinsonit. Për të arritur në një zbulim të tillë hulumtuesve i është dashur një periudhë kohore 3-vjeçare, ku si rrjedhojë arritën në zbulimin e një prej faktorëve gjenetik që rrezikon më shumë popullsinë për tu prekur nga kjo sëmundje. Ky zbulim do të çojë në hapjen e horizonteve të reja në luftën kundër kësaj patologjie, madje dhe në terapi të reja kuruese. r.b/NOA

KOMENTE
  • Rilind Zekolli02:30 - 23 Shtator 2011
    Ani de super tybe :D