Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Peshku ushqimi më i mirë për trurin, e mbron nga goditjet
English

Peshku ushqimi më i mirë për trurin, e mbron nga goditjet

E hënë, 26 shtator 2011, NOA- Konsumi i peshkut 3-4 herë në javë redukton rrezikun e goditjeve në tru dhe është ushqim shumë i mirë për të. Ky fakt tregohet nga një studim i drejtuar nga Susanna Larsson dhe Nicola Orsini nga instituti Karolinska në Stokholm dhe i publikuar në revistën Stroke. Studimi në fjalë është bazuar në një kampion, me rreth 4 mijë persona nga 30 deri në 103 vjeç nga vende të ndryshme të botës ku dhe janë ndjekur për 30 vite me radhë. Duket se shprehja klasike “fish and chips” nuk jep rezultate të mëdha sepse patatet e skuqura i heqin peshkut shumë nga dobitë e tij. a.y/NOA

KOMENTE