Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Fibrat sintetike ndotin njësoj si plastiket
English

Fibrat sintetike ndotin njësoj si plastiket

Australi, 28 Shtator NOA - Përmbajtjet sintetike janë një burim fillestar i përbërë prej mikro-fibrash që nga larja -përfundojnë në ambientet detare. Sipas një studimi të kryer në Qendrën e Kërkimit mbi impiantin ekologjik të qyteteve bregdetare, me bazë në Universitetin e Sydney, vetëm një veshje në një lavatriçe prodhon më shumë se 1 mijë e 900 fibra për lavash, që përfundojnë në kanalizime. Kontaminimi i mikro-plastikës prek shumë plazhe në Australi, Japoni, SHBA, Oman, Filipine, Afrikë të Jugut, Britani Madhe dhe Portugali. r.b/NOA

KOMENTE