Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Në prag të mbledhjes së KS për Kosovën, Tadiç kërkon zgjidhje te NATO
English

Në prag të mbledhjes së KS për Kosovën, Tadiç kërkon zgjidhje te NATO

E mërkurë, 28 shtator 2011, NOA- Ndërsa Këshilli i Sigurimit pritet të mblidhet mbrëmjen e sotme për të diskutuar për situatën në veri të Kosovës, Presidenti i Serbisë Boris Tadiç ka takuar kreun e NATO-s, Anders Fogh Rasmussen. Siç raportojnë mediat serbe ai i ka kërkuar Rasmussen që të zbardhen rrethanat e konfliktit, duke i kërkuar gjithashtu arsyet për përdorimin e forcës ndaj serbëve nga ana e KFOR-it. Sakaq në një seancë të jashtëzakonshme në orën 21.00 të mbrëmjes së sotme Këshilli i Sigurimit, i Organizatës së Kombeve të Bashkuara do të diskutojë me dyer të mbyllura për situatën në Kosovë, pas kërkesës të Rusisë, pas zhvillimeve të fundit në kufi ku u plagosën disa ushtarë të KFOR-it dhe disa ekstremistë serbë. Pas vendimit të forcave të KFOR për të larguar barrikadat e ekstremistëve serbë nga veriu i Kosovës, rreth orës 11:00 të paradites së sotme në vendin e quajtur Qeshmellug në Lagjen e Boshnjakëve dhjetëra shqiptarë janë sulmuar me armë nga grupet ekstremiste serbe, ku nga ky sulm rezultuan 3 persona të plagosur. a.y/NOA

Në foto: Presidenti i Serbisë Boris Tadiç dhe kreu i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen

KOMENTE