Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Qeveria e Kosovës dënon dhunën ndaj ushtarëve të KFOR
English

Qeveria e Kosovës dënon dhunën ndaj ushtarëve të KFOR

Prishtinë, 28 shtator 2011, NOA – Pas sulmeve të djeshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, në afërsi të Jarinës, nga ekstremistë serbë Qeveria e Kosovës dënon fuqishëm dhunën e ushtruar. Në një komunikatë për mediat të shfaqur në faqen zyrtare të kryeministrisë, Qeveria Thaçi shpreh vendosmërinë e saj për vendosjen e plotë të rendit dhe ligjit edhe në atë pjesë të territorit të Republikës së Kosovës, për zhbllokimin e rrugëve, për lirinë e lëvizjes, në përputhshmëri të plotë me Kushtetutën e Kosovës. “Reagimet e dhunshme që kanë ndodhur ndaj ushtarëve të KFOR-it janë reagime të njerëzve që janë kundër sundimit të rendit dhe ligjit, që identifikohen me struktura kriminale, me kontrabandë dhe krim të organizuar”; thuhet në komunikatë, ku nënvizohet fakti se ekzekutivi i Kosovës do të vazhdojë me përkushtim punën për forcimin e rendit dhe ligjit në tërë territorin e Kosovës, në koordinim të plotë me KFOR-in, EULEX-in dhe mekanizmat tjerë ndërkombëtarë. Qeveria e Kosovës i bën thirrje qytetarëve serbë të veriut të Kosovës të mos mbështesin njerëzit e dhunshëm dhe të mos mbesin peng i strukturave kriminale, por të kenë besim tek institucionet legjitime të Kosovës, për t’i hapur rrugën zhvillimit dhe integrimit të gjithmbarshëm. mit/NOA

KOMENTE