Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Si u kthye në agjent pas luftës dhe mbijetoi, nazisti i dhomave të gazit
English

Si u kthye në agjent pas luftës dhe mbijetoi, nazisti i dhomave të gazit

Berlin, 28 shtator, NOA – Jo vetëm që nuk ndëshkoheshin për krimet që kishin bërë gjatë luftës dhe shpëtonin, por merrnin edhe merita duke u kthyer më pas në agjentë të shërbimeve inteligjente gjermane. Ky ka qenë fati i mjaft gjeneralëve të luftës, të cilët u vunë në shërbim të BND-së, Shërbimit Ndërkombëtar të Zbulimit në Gjermaninë Perëndimore. Me tyre edhe ai i kolonelit të SS-ve, Valter Rauff, i cili u mbrojt pas luftës, megjithë krimet që kishte bërë, pikërisht për zgjedhjen e një roli të tillë spiuni. Rasti i tij citohet në një artikull të veçantë të prestigjiozes gjermane “Der Spiegel”, duke pohuar se ai arriti që të kthehej në një agjent pas luftës, edhe pse ai ishte autori kryesor i krimeve naziste.

Ai u gjend deri në fund të botës, në Punta Arenas, Kili, një nga qytetet më jugore në planet. Dhe kur Valter Rauff u arrestua nga policia lokale më 5 dhjetor 1962, ish-kolonelit të SS-ve, iu tha nga punëdhënësit të tij gjermanë të Shërbimit Informativ (BND), që të shkatërronte të gjitha dokumentet dhe instrumentet e spiunazhit që mund ta ekspozonin atë si një agjent.

Ka qenë pikërisht BND, që lëshoi më shumë se një duzinë dokumente në lidhje me Rauff para pak ditësh. Janë rreth 900 faqe dokumente që së shpejti do të vihen në dispozicion për publikun në Arkivat Federale Gjermane, në qytetin perëndimor të Koblenzit. Ndërlidhja në mes të BND dhe Rauff është një kapitull i errët në këtë histori të veçantë.

Rauff kishte punuar në Zyrën Qendrore të Sigurimit të Rajhut, qendra nervore e terrorit SS, ku ai kryesoi grupin që u zhvilloi terrorin e gazit në vitin 1941, i cili u merrte frymën viktimave. Pajisja u përdor fillimisht për të burgosurit e gazit në kampin e përqendrimit Sachsenhausen në vjeshtën e vitit 1941. Në muajt që pasuan, SS vranë mijëra të burgosur në dhomat e gazit në Riga të Letonisë, në kampin e vdekjes Chelmno në Poloni dhe në kampin Poltava në Ukrainë.

E sipas historianit Birra Mathias, Rauff koordinoi përpjekjet për kryerjen e një terrori të tillë, ndërsa më vonë, në Itali, ai ka kryer krime të mëtejshme si komandant i një njësie që luftonte partizanët. BND në fakt, ishte njohur me historinë e Rauff kur e rekrutoi atë në vitin 1958. Sipas një memorandumi të publikuar më vonë, agjencia e dinte mirë me kë ajo kishte që të bënte që nga fillimi, sepse Rauff nuk mbajti asnjë sekret për të kaluarën e tij.

Pas përfundimit të luftës, ai u arratis nga një kamp të aleatëve në Itali adhe shkoi në Siri. Sipas CIA-s, ai u përpoq të ndërtojë një shërbim të inteligjencës sirian bazuar në modelin e Gestapos, më vonë u largua për në Ekuador dhe u vendos përfundimisht në Kili. Kur iu afrua atij BND në Amerikën e Jugut, Rauff ka rënë dakord për të bashkëpunuar menjëherë. Detyra kryesore e Rauff ishte për të marrë informacion rreth Kubës së Fidel Kastro. Por në shkurt 1962, paga e tij mujore ishte prerë në gjysmë për shkak të punës së tij të dobët.

Me këtë pikë, Perëndimi tashmë ishte për ndjekjen e Rauff dhe një kërkesë për ekstradim, çoi në arrestimin e tij në fund të vitit. Rauff vdiq në vitin 1984, në moshën 77-vjeçare, pasi ka jetuar jashtë pjesën tjetër të jetës së tij, pa trazira në Santiago të Kilit. Në funeralin e tij, disa nga vajtuesit thuhet se ngritën armët e tyre dhe bërtitën "Heil Hitler". Disa madje bërtitën ... "Heil Rauff."

Sot, drejtori i Grupit të Kërkimeve në BND, Hechelhammer thotë se është për të ardhur keq që agjencia e spiunazhit, paska punësuar të tillë kriminelë nazistë si Rauff.

n.e/NOA

KOMENTE