Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Topalli garanton diplomatët e huaj: Reforma, kryefjala e punës së mazhorancës
English

Topalli garanton diplomatët e huaj: Reforma, kryefjala e punës së mazhorancës

Tiranë, 28 shtator 2011, NOA - “Shqipëria ka bërë një progres fantastik në një kohë të shkurtër. Zhvillimi shihet kudo. Qytetarët kanë vetbesim dhe ky është një tregues i suksesit”, tha sot Ambsadori i ri i Hungarisë në Shqipëri, Janos Huszar në takimin me kryetaren e Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli. Kryetarja e Kuvendit shprehu kënaqësinë që mes dy parlamenteve është krijuar një model i shkëlqyer bashkëpunim. Këtë e dëshmojnë vizitat e shumta të ndërsjellta dhe së fundmi vizita e kryeministrit Orban dhe e Kryetarit të parlamentit hungarez. “Mbështetja e Hungarisë ka qenë e qartë dhe e hapur, dhe nuk e harrojmë faktin që parlamenti i Hungarisë ka qenë i parë që ratifikoi protokillin e NATO-s dhe ndër të parët që ratifikoi marrëveshjen e MSA-së”, tha Topalli. Në takim u theksua rëndësia që marrëdhëniet shumë të mira politike të përkthehen sa më shumë të jetë e mundur në mundësi konkrete bashkëpunimi ekonomik. “Ekonomia shqiptare, tha kryetarja e Kuvendit, po njeh vetëm rritje dhe kjo e njohur tashmë ndërkombtarisht përmes raporteve të fundit prestigjioze ekonomike botërore. Shqipëria po progreson. Integrimi në BE mbetet objektivi ynë kombëtar dhe kryefjala e punës sonë ka qenë dhe është Reforma.” Po sot, kryetarja e Kuvendit ka pritur edhe ambasadorin e Japonisë, Masaharu Kono dhe atë të Australisë, Jennyfer Polyxeni Bloomfield. Edhe me ta është diskutuar rreth marrëdhënieve ekonomike dypalëshe dhe ecurinë e Shqipërisë drejt integrimit. a.q/NOA

KOMENTE