Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vendimi, shpërblehen 227 të përndjekur politikë
English

Vendimi, shpërblehen 227 të përndjekur politikë

Tiranë, 12 tetor 2011, NOA- Gjatë mbledhjes së sotme të Qeverisë u vendos që 227 ish të dënuar të regjimit komunist të marrin dëmshpërblim financiar. Propozimi i ardhur nga ministri i Drejtësisë bëri që Këshilli i Ministrave të miratoj vendimin për dëmshpërblimin financiar për ish të përndjekurit politikë të regjimit komunist. Vendimi përcakton masat e dëmshpërblimit për 227 ish të dënuar politikë, kërkesat e të cilëve kanë përmbushur kriteret ligjore dhe të cilët kanë vuajtur dënimin e kryer në burg nga data 30.11.1944 deri më 1.10.1991, si dhe familjarët e të dënuarve me dënim kapital (të pushkatuar apo të ekzekutuar). Shuma e masave të dëmshpërblimit financiar, e përllogaritur sipas këtij vendimi, është në total 827 363 566 lekë. Ky është vendimi i 20-të, në vijimësinë e vendimeve të mëparshme të qeverisë për dëmshpërblimin financiar të ish të dënuarve politikë të regjimit komunist. a.y/NOA

KOMENTE