Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zbulohet një virus gjigand
English

Zbulohet një virus gjigand

Nju Jork, 12 tetor NOA - Është zbuluar një virus gjigant, një Megavirus kilensis që është gjetur në gjirin e largët të Kilit. Ai përmban një gjenomë virale gjigante dhe të njohur. Ky virus i ri, shumë i ngjashëm me Mimivirus, është zbuluar dhe studiuar nga hulumtues të Qendrës Kombëtare për kërkime shkencore franceze dhe nga Instituti i mikro-biologjisë të Mesdheut të Marsejës. Rezultatet e tij, menjëherë pas zbulimit, janë publikuar në revistën “Akademia e Shkencave” në SHBA. r.b/NOA

KOMENTE
  • livalu Ligor Luarasi03:35 - 12 Tetor 2011
    PAK BIOLOGJI. Ata qe s'e dijne:Virusi eshte shume me i vogel se bakteri dhe me i thjeshte ne ndertim.Ka nje cipe qe brenda saj ndodhet acidi dezoksiribonukleinik ose shkurt ADN.Ne ajer eshte trup pa jete,si nje grimce kristali shume e vogel qe matet me milimikron. Sa kontakton me nje qelize me jete bimore o shtazore o te njeriut,nxjer ADN-ne e tij,e fut brenda qelizes me jete dhe ajo shumezohet ne mijra ADN te reja,identike me fillestaren.Tani gjallesa me kete qelize shfaq semundjen e ketij virusi.Nga keto fakte VIRUSI eshte edhe trup pa jete(ne ajer)edhe me jete(brenda qelizes). Pjese e ADN-se se virusit jane GENET E saj.
  • Uneto Xhaferaj02:54 - 12 Tetor 2011
    sa qef
  • NiDo Basha02:41 - 12 Tetor 2011
    do vdesin te gjith erdhi 20 12 njerez shioni ene 2 muj :P ;p