Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ushqimi ndryshon fatin e shkruar në ADN
English

Ushqimi ndryshon fatin e shkruar në ADN

SHBA, 13 tetor NOA - Ushqimi që konsumojmë mund të ndryshojë “fatin” e paracaktuar nga ADN-ja jonë: sëmundjet e trashëgueshme kardiake mund të reduktohen nëse hamë fruta dhe zarzavate në një masë të madhe. Këtë e tregon një studim i publikuar në revistën PloS Medicine nga hulumtuesi James Engert i Universitetit MCGill në Montreal. Kërkuesit kanë marrë nën vëzhgim më shumë se 27.000 persona me mutacionin “9p21”. Nga ky studim u arrit në rezultatin që parandalimi i manifestimit të këtij mutacioni mund të shmanget duke konsumuar produkte të pasura me Vitaminë C, pra fruta dhe zarzavate. r.b/NOA

KOMENTE