Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zbulohen galaktikat më antike
English

Zbulohen galaktikat më antike

Itali, 13 tetor NOA - Kanë lindur rreth 13 miliardë vite më parë, atëherë kur universi ishte ende i ri dhe në errësirë totale. Bëhet fjalë për galaktikat më antike që nuk ishin parë asnjëherë. Zbulimi, i cili është publikuar në revistën “The Astrophysical Journal”, i detyrohet teleskopit “Very Large Telescope” të Vëzhguesit Evropian Perëndimor (ESO) dhe teleskopit hapësinor Hubble. Gjithçka është arritur në bazë të një projekti kërkimi, i cili i përket grupit italian të hulumtuesve të drejtuar nga Instituti Kombëtar i Astrofizikës. r.b/NOA

KOMENTE