Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Jorg Asmussen emërohet në drejtorinë e Bankës Qendrore Evropiane
English

Jorg Asmussen emërohet në drejtorinë e Bankës Qendrore Evropiane

Gjermani, 24 tetor, NOA - Sekretar gjerman i shtetit për çështje financiare, Jorg Asmussen kalon në organet drejtuese të Bankës Qendrore Evropiane. Krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve të BE-së vendosën në samitin e tyre në Bruksel që Asmussen të kalojë në drejtorinë e Bankës Qendrore Evropiane. Atje Asmussen do të zëvendësojë gjermanin Jürgen Stark, i cili në fillim të shtatorit paralajmëroi dorëheqjen e tij nga posti i shefit të ekonomisë politike në Bankën Qendrore Evropiane. Stark është shprehur disa herë kundër blerjes nga Banka Qendrore Evropiane të obligacioneve të vendeve të euros të futura në krizë. Mandati i Asmussen në postin e ri zgjat tetë vjet dhe fillon nga viti 2012. 44 vjeçari konsiderohet si një prej bashkëpunëtorëve më të rëndësishëm të ministrit gjerman të Financave Wolfgang Schäuble në zgjidhjen e krizës ndërkombëtare të financave. NOA/DV

KOMENTE