Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Raporti: Në Shqipëri trenat më të ngadaltë të Evropës, vetëm 21 km/orë
English

Raporti: Në Shqipëri trenat më të ngadaltë të Evropës, vetëm 21 km/orë

Bruksel, 26 tetor, NOA - Një përfaqësues i Komisionit Europian tha në verë se hekurudhat bullgare janë më të këqijat në rajon. Por një raport i hartuar nga një institut norvegjez dhe i paraqitura në mediat evropiane, tregon se në Europë, vetëm Shqipëria i ka hekurudhat me një shpejtësi nën mesataren. Ndërsa në evropën Lindore, për këtë tregues, vendi ynë pasohet nga Bjellorusia, ku trenat lënë për të dëshiruar për gjendjen e tyre.

trena drejtimin me një shpejtësi mesatare më pak se ajo e trenave të udhëtarëve kompanisë hekurudhore në Rumani. Sipas raportit të publikuar, fqinjët në jug të Danubit lëvizin me hekurudhë me një shpejtësi prej 71 km/h, ndërsa në udhëtimet tona është një shpejtësi mesatare prej vetëm 29 km/h.

Raporti tregon gjithashtu sesi aktualisht sistemi hekurudhor në Shqipëri, i përket sistemit të kaluar, atij komunist dhe nuk është modernizuar aspak. Ndërsa zyrtarët e kompanive hekurudhore në Rumani apo Bullgari, të cilët menaxhojnë infrastrukturën hekurudhore thanë se do të përdorin fondet evropiane për këtë projekt. Më parë, ata njoftuan se janë tashmë në fazën e zhvillimit të studimit të fizibilitetit. Por sa do të kushtojë dhe kur të përfundojë ky projekt, në përputhje me shpejtësinë e lartë mbetet për t'u parë. Vetëm në Rumani, thuhet se investimet e infrastrukturës hekurudhore kanë nevojë për rehabilitime për shkak se më shumë se 5.000 kilometra tq linjave hekurudhore janë për t’u riparuar. Gjithashtu, në Rumani sistemi hekurudhor ka mbi 1.300 pika të rrezikshme.

Në një studim këtë verë, profesor David Turnock nga Universiteti i Leicester, Mbretëria e Bashkuar, pohon se degradimi i sistemit hekurudhor ballkanas në tërësi, përfshirë edhe vendin tonë, ka ardhur pas viteve ’90 dhe arrin në përfundimin se trenat me shpejtësi në këto vende, kanë humbur në 21 vitet e pas komunizmit.

Mesatarja e shpejtësisë së trenave në hekurudha

VENDI KM/Orë

Franca 227 Italia 171 Spanja 171 Britania133

Suedia 132 Gjermania 124 Greqia 111 Portugalia 109 Finlanda 107 Zvicra 101 Holanda 100 Danimarka 98 Belgjika 97 Rusia 92 Austria91 Republika Çeke 89 Hungaria 85 Polonia 82 Irlanda 80 Norvegjia 75 Bullgaria 71 Sllovakia 70 Ukraina 60 Rumania 57 Bjellorusi 56 Shqipëria 29

n.e/NOA

KOMENTE
  • Genti Power17:00 - 26 Tetor 2011
    PER FAT TE KEQ QEVERITE E KALUARA DHE GJER ME SOT ME PROTAGONIST SALI BERISHEN NE TERITORIN SHQIPETAR E VETMJA GJE QE KA NDRYSHUAR ESHTE MENYRA E VJEDHJES,KUSH DO TI RREGULLOJ KETO HEKURUDHA MOS VALLE QEVERIA E BERISHES PRET GJITHMONE INVESTIME NGA EMIGRANTET ?ASHTU SIC VEPRON CDO VIT....PO INVESTIMET QE JANE OFRUAR NGA SHTETET E EUROPES KU SHKUAN ?SE SKA MUNDESI QE PER SHUME GJERA QEVERIA TE JETE E INTERESUAR DHE PER HEKURUDHAT JO.QE VERIA SHQIPTARE PER EMIGRANTE CFARE KA BERE?E PRA KJO QE PO JETOJME NUK ESHTE DEMOKRACI POR DIKTATURE ME E ASHPER SE AJE E ENVER HOXHES ,KETA NUK DUAN TA DEGJOJNE EMRIN E DIKTATURES DHE ME VEPRAT E DIKTATURES JETOJNE.PER SHUME VITE AKOMA DO TE VAZHDOJNE TE JENE ME TE NGADALTE GJER SA TE MBETEN EDHE ATA NE MES TE RRUGES.