English

Lamtumira e fundit për Marko Simonçelin

Rimini, 27 tetor 2011, NOA - Mbi 20 mijë qytetarë të komunës Koriano, u mblodhën sot brenda dhe jashtë kishës së qytetit ku u takuan për herë të fundit me Marko Simonçelin, 24 vjeçarin që humbi jetën ditë më parë aksidentalisht gjatë garave të MotoGp. Prindërit Paolo e Rossella, e motra tij Martina morën pjesë në ceremoni në prani edhe të të fejuarës, Kejt.

Arkivoli me trupin e pilotit, pranë të cilit ishin motorri dhe kokorja e tij, u shoqërua më këngën e Vasco Rosit, “Siamo solo noi”, ndërsa babai, motra dhe disa miq të tij u ulën në gjunjë në tapetin e kuq. “Ishte njeri perfekt, nuk kishte defekte dhe njerëz të tillë nuk mund të jetojnë bashkë më njerëzit e zakonshëm”, tha e fejuara.

Peshkopi që drejtoi ceremoninë tha se Marko shikon tashmë gjithçka nga podiumi më i lartë që mund të arrijë një njeri.

Dhe pamja e fundit e pilotit të talentuar italian mbyllet me fytyrën e skuqur nga lotët të mikut të tij, Valentino Rosi, i cili del nga kisha duke mbajtur në duar motorrin e Simonçelit, të cilin e nxjerr nga kisha për ta çuar në mes të njerëzve.

a.q/NOA

KOMENTE
  • Mariglen Kambo simonceli21:36 - 27 Tetor 2011
    E mbaj mend si sot Kur Fenomenin,se mbanin dot Nuk dinte te lexonte tabelat,qe shkruanin STOP Vetem ecte,deri sa ta perfundonte ne rrjet,ate top Me cdo PIST qe shkoi,ai beri histori FITOOJ shum ,dhe u be idhull per cdo njeri Un e dua garen ,vetem nga ky njeri Sepse gjithmone bente parakalime te papare Sepse garen e tij,te gjith e dashurojme motori fitoi nga ai,dhe jo ai nga motori Esht legjende,dhe hero i cdo gare marko simon celi
  • Mariglen Kambo simonceli21:32 - 27 Tetor 2011
    E mbaj mend si sot Kur Fenomenin,se mbanin dot Nuk dinte te lexonte tabelat,qe shkruanin STOP Vetem ecte,deri sa ta perfundonte ne rrjet,ate top Me cdo pist qe shkoi,ai beri histori fitoj shum ,dhe u be idhull per cdo njeri Un e dua garen ,vetem nga ky njeri Sepse gjithmone bente parakalime te papare Sepse garen e tij,te gjith e dashurojme motori fitoi nga ai,dhe jo ai nga motori Esht legjende,dhe hero i cdo njeri MARKO SIMON CELI