English

10 milionë dollarë për hartën e gjenomës njëqindvjeçare

SHBA, 28 tetor NOA - Do të kenë 30 ditë në dispozicion, nga 3 janari deri më 3 shkurt në vitin 2013, për të fituar një çmim prej 10 milionë dollarësh. Sfida do të jetë për laboratorët shkencore, që do ti duhet të krijojnë hartën e gjenomës të rreth 100 njëqindvjeçarëve në botë. Do të jetë versioni i ndërtuar me më kujdes dhe më ekonomik, ai që do të zgjidhet dhe si më i miri. Objektivi i këtij kompeticioni, i organizuar nga X Prize Foundation dhe i sponsorizuar nga një ndërmarrje farmaceutike. Është ai që të arrijë një nivel mjekësor standard hartimi i gjenomës, i cili do të shërbejë për të personalizuar terapitë që do të zbatohen. r.b/NOA

KOMENTE
  • livalu Ligor Luarasi03:29 - 28 Tetor 2011
    Sqarim:Genome quhet teresia e geneve te nje gjallese.Ndoshta behet fjale per genomen e njeriut.Genet jane pjese e ADN-inik,ky acid vendoset ne berthamen e c'do qelize per c'do lloj gjallese,bimore,shtazore ose e gjalleses njeri.C'do gen nderton nje proteine te caktuar,keto proteina kane funksionet e tyre ne jeten e gjallesave.Mungon nje proteine,shfaqet nje semundje,sepse nuk kryhet ai funksion.