Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Plevneliev fiton zgjedhjet në Bullgari, akuza për manipulim
English

Plevneliev fiton zgjedhjet në Bullgari, akuza për manipulim

Sofje, (Bullgari), 31 tetor 2011, NOA - Prej balotazhit për postin e presidentit në Bullgari ka dalë fitues sipas përllogaritjeve kandidati i partisë qeveritare të djathtë GERB, Rossen Plevneliev. Sipas rezultateve të deritanishme ai mori mbi 52 për qind të votave. Kandidati i socialistëve opozitarë, deputeti i Parlamentit Evropian dhe ish-ministri i jashtëm Ivajlo Kalfin, mori rreth 47 për qind. Dy raundet zgjedhore u errësuan prej raporteve për vota të blera dhe për manipulime. Policia arrestoi të dielën disa të dyshuar, të cilët ishin vrojtuar gjatë dorëzimit të parave te zgjedhësit. NOA/DV Në foto: Rossen Plevneliev

KOMENTE