Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ksera: Dialogu social, një nga fushat me përparime të ndjeshme
English

Ksera: Dialogu social, një nga fushat me përparime të ndjeshme

Tiranë, 2 nëntor 2011, NOA- Këshilli Kombëtar i Punës diskutoi sot kontratën e re të CEZ me konsumatorin dhe ndikimin e koncesioneve në hapjen e vendeve të reja të punës, politikat e Qeverisë për punësimin dhe për eliminimin e varfërisë dhe funksioni i dialogut social në arsim.

Ministri i Punës, Spiro Ksera, në funksionin e tij të Kryetarit të KKP, në fillim të mbledhjes falenderoi përfaqësuesit e punëdhënësve dhe punëmarrësve për kontributin që kanë dhënë në funksionimin e dialogut social në vend, dialog që vitin e fundit ka qenë më intensiv dhe më institucional.

“Raport-Progresi më i fundit i BE për Shqipërinë e evidentonte dialogun social si një nga fushat në të cilën janë bërë përparime të ndjeshme, jo vetëm për sa i përket përmirësimit të legjislacionit, por edhe frymës së bashkëpunimit që ekziston tashmë mes partnerëve socialë: Qeverisë, përfaqësuesve të punëdhënësve dhe atyre të punëmarrësve”, u shpreh Ksera, i cili vuri në dukje se Këshilli Kombëtar i Punës, do të mblidhet jo vetëm katër herë në vit sa është edhe detyrimi ligjor, por sa herë që do ta kërkojnë partnerët për të diskutuar dhe konsultuar çështje dhe probleme që i shqetësojnë ata.

Me hyrjen në fuqi të kontratës së re në 1 janar, kontrolli i sistemit të matjes të klientit do të realizohet nga një ent i pavarur i licensuar nga DPM dhe jo më nga vetë CEZ.

Zv.Ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjitikës, Eno Bozdo, informoi Këshillin për ndikimin e koncesioneve në hapjen e vendeve të reja të punës. Sipas zv.ministrit Bozdo, dhënia me koncesione e shumë prej degëve të industrisë në vend ka rritur dhe do të rrisë ndjeshëm numrin e të punësuarve, duke ndikuar kështu edhe në uljen e efektit që kanë pasur dhe kanë privatizimet në sektorë të rëndësishëm.

a.y/NOA

KOMENTE