English

Mashtruan dhe shpërdoruan detyrën, në pranga 12 zyrtarë

Prizren, 4 nëntor 2011, NOA- 12 zyrtarë kosovarë janë prangosur ditën e sotme nën akuzën e mashtrimit dhe shpërdorim të pozitës.

Burime zyrtare nga policia e Kosovës bëjnë me dije se hetimet lidhur me këtë rast kanë filluar me autorizimin e Prokurorisë së Prizrenit për dyshimin e bazuar se kompania e cila furnizonte me naftë këtë institucion dhe institucionet tjera si, Qendrën e Paraburgimit-Prizren dhe Qendrën e Paraburgimit në Peje, ka mashtruar këto institucione në sasinë e furnizimit me derivate.

Gjatë hetimeve të realizuara nga zyrtaret policore të krimeve ekonomike është kuptuar se sasia e derivateve të naftës së furnizuar e cila gjendej në rezervuar nuk korrespondon me sasinë e naftës së faturuar nga kompania furnizuese. Pas kësaj, hetuesit policor në bashkëpunim me inspektorët e Ministrisë së Tregtisë kanë bërë verifikimin dhe matjen e sasisë së derivateve në të gjithë rezervuarët dhe e njëjta është vërtetuar se mospërputhja e përgjithshme shifrave të litrave për naftë në tri vende është 22 724 litra.

Pas këtij hetimi personat e arrestuar janë; Pronari i kompanisë furnizuese me derivate, zyrtarë të Prokurorisë së Qarkut-Prizren, zyrtarë të Qendrës së Paraburgimit – Prizren dhe zyrtarë të Qendrës së Paraburgimit -Pejë.

a.y/NOA

KOMENTE
  • Kushtrim Selmanaj18:58 - 04 Nëntor 2011
    Gjera te cuditshme, te frikeshme me kalojne ne mendje kur shoh lajme te tilla qe vijne nga Kosova. Vellezerit tane kane vuajtur nen Serbine dhe per kete kane bere lufte, jane vrare dhe kane vrare, kane derdhur gjakun e tyre dhe te armiqve te tyre, per Kosoven. Nuk dua te jem pesimist por sjellja e tyre, (ashtu si e jona ne Shqiperi)eshte si e atij hajduti qe perze nje hajdut tjeter per te pasur dore te lire per te vjedhur ate kosove per te cilen kane bere lufte, jane vrare dhe kane vrare...etj. E kemi me te lehte te vrasim dhe te vritemi se sa te respektojme ligjet e atij vendi (Kosoves) per te cilen vrasim, vritemi....Keto me kalojne ne mendje kur degjoj lajme te tilla qe nuk jane te rralla. Do isha kurioz te dinja se sa persona qe kane luftuar dhe ndoshta dhe humbur ndonje pjesetar te familjes, ne keto vite te pavaresise kane perfunduar ne duart e drejtesise per te tilla <pune>.