Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Korridori VIII, angazhohen Bullgaria e Maqedonia: Ta nisim sa më parë
English

Korridori VIII, angazhohen Bullgaria e Maqedonia: Ta nisim sa më parë

Sofje, 6 nëntor, NOA - Qeveria e Maqedonisë ka rënë dakord me atë të Bullgarisë se projekti ende imagjinar për korridorin pan-evropian VIII është prioritet. Lajmi është bërë me dije nga ministria bullgare e Transportit, e cila citon një takim të zhvilluar mes zëvendës-ministrit bullgar të Transportit, Kichev Kamen, me homologun e tij maqedonas Tehir Hanit.

Kështu, bëhet me dije se gjatë këtij takimi, kanë mbërritur premtime të reja të Maqedonisë për të ndihmuar nisjen e korridorit VIII të transportit.

Korridori VIII Pan-Evropian i transportit është një paralele që lidh portet bullgare të Detit të Zi me portet e e Adriatikut shqiptar, përmes Maqedonisë së bashku, duke u shtrirë deri në Itali, një zinxhir jetik ky për një rrugë të shkurtër, të propozuar në mes të Lindjes dhe Azisë Qendrore dhe Evropës Perëndimore, ka qenë biseduar për vite me radhë i pritur me ngut për nxitjen e tregtisë dhe të zhvillimit në Ballkan, por ka parë pak realizim.

Ndoshta pengesa më e rëndësishme për projektin, është mungesa e një lidhje hekurudhore midis Bullgarisë dhe Maqedonisë, me shtetin maqedonas balking në ndërtimin e disa dhjetëra kilometra të vijë në territorin e saj.

Nga ana e tij, zëvendës-ministri i Transportit i Bullgarisë Kichev i ka paraqitur qeverisë maqedonase seksionin në ndërtim dhe rehabilitimin e tij në Bullgari, që është pjesë e rrugës së propozuar të Korridorit VIII.

Këto përfshijnë hekurudhën Trakiya dhe atë Lyulin, seksionet hekurudhore Sofje-Burgas dhe Karnobat-Sindel, si edhe modernizimin e portit Port Varna dhe Burgas në Detin e Zi.

"Projekti për ndërtimin e hekurudhës Sofje-Shkup është e një rëndësie strategjike për të dyja vendet, sepse ajo do të lidhë rrjetet hekurudhore të të dy shteteve dhe për shkak se do të mbahet për përfundimin e Korridorit VIII”, i tha Kichev homologut të tij maqedonas.

Ai më tej shtoi se qeveria bullgare ka nevojë për të ndërtuar vetëm 2.5 km të hekurudhës nga fshati Gyushevo, në kufirin maqedonas.

Më tej, ministria bullgare Transportit thotë se ministria e e Transportit të Maqedonisë, është në një fazë të avancuar të studimit të fizibilitetit për linjën hekurudhore nga

Kumanova për në Deve Bair, seksion i humbur hekurudhor në territorin maqedonas. "Ne jemi optimistë se ne do ta përfundojmë këtë hekurudhë në 5 vjet", është cituar të ketë thënë ministria maqedonase e Transportit.

n.e/NOA

KOMENTE