Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Mision rus në Mars pas 20 vitesh
English

Mision rus në Mars pas 20 vitesh

Moskë, 9 nëntor NOA - Rusia është rikthyer në hapësirë me një mision ndërplanetar që do të kryhet pas 23 vitesh. Objektivi: Planeti i Kuq. Natën që ka kaluar në 21:16 me orën tonë nga kozmodromi i Baikonur është lançuar Phobos-Grunt, e cila është një sondë e drejtuar për në Mars por të eksploruar atmosferën. Një ëndërr kjo e “prekur” nga URSS që në vitet 60: në këtë mënyrë Moska shpreson të kthehet në kërkimet hapësinore të asaj kohe, duke rikuperuar në këtë mënyrë dhe terrenin që ka humbur me rivalin e saj historik SHBA dhe Kinën me Indinë. r.b/NOA

KOMENTE