Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Biberaj në Gjermani: CDU dhe PPE mbështetje për lustracionin
English

Biberaj në Gjermani: CDU dhe PPE mbështetje për lustracionin

Berlin, 11 nëntor 2011, NOA- Ish-deputeti i Partisë Demokratike Aleksandër Biberaj ka marrë mbështetje nga CDU dhe Partitë Popullore Europiane për ligjin e lustracionit.

Kjo mbështetje ndaj tij ka ardhur në vijim të takimeve në Bundestagun Gjerman në Berlin, ku ish Zv-Presidenti i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës dhe ish-deputeti i Kuvendit të Shqipërisë, Aleksander Biberaj, është takuar me Arnold Vaatz, zëvendës kryetar i Grupit Parlamentar CDU/CSU në Bundestag.

Burime zyrtare afër Biberaj thanë për Noa.al se çështja kryesore e diskutimit ka qenë miratimi dhe aplikimi nga Shqipëria i ligjit të lustracionit.

Gjatë këtij takimi Biberaj është shprehur se "hapja e dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit dhe të bashkëpunëtorëve të tij, është një detyrim politik dhe moral i klasës politike shqiptare, jo vetëm ndaj shoqërisë shqiptare dhe historisë, por edhe ndaj shtresës së ish-të persekutuarve politikë, të cilët vuajtën për dekada me radhë tmerrin e diktaturës më të egër komuniste ne Europë”.

Ndër të tjera ai ka shtuar se nëpërmjet transparencës të së kaluarës krijohen kushte për tu shkëputur një herë e mirë nga kjo e kaluar e errët, me synim ecjen përpara të shoqërisë dhe mbylljen graduale te kësaj historie nëpërmjet transparencës së plotë.

Nga ana e tij, Zv. Kryetarit të Grupit Parlamentar CDU/CSU në Bundestag Vaatz, garantoi mbështetje të plotë për miratimin dhe aplikimin e ligjit të lustracionit në Shqipëri, duke ofruar njëkohësisht edhe eksperiencën, përvojën dhe mbështetjen e CDU-se (Partia e Kancelares Gjermane Angela Merkel) si dhe te Partive Popullore Europiane.

a.y/NOA

KOMENTE