English

Vogëlushja 5 vjeçare kalon 3 shtete për të shpëtuar jetën

Torino, 10 nëntor 2011, NOA- Është vetëm 5 vjeç dhe është nisur nga Shqipëria drejt Torinos në Itali për një transplant mëlçie për të shpëtuar jetën, pas dështimit në 3 shtete të tjera.

Kjo është historia e Melani.K, një vogëlushe shqiptare e prekur nga një sëmundje e rëndë në më mëlçi, por që në vendin tonë nuk mundi dot ti japë zgjidhje sëmundjes së saj.

Pasi u vizitua në Shqipëri, Greqi e Turqi, jeta e vogëlushes shqiptare nuk gjeti zgjidhje por u detyrua të udhëtoj për të shpëtuar në duart e mjekësisë italiane dhe që sipas mjekëve operacioni ia doli me sukses.

Sipas korrespodentit të agjencisë së lajmeve Noa.al në Torino, vogëlushja do të qëndrojë në Itali edhe për disa kohë për të ndjekur ecurinë pas operimit.

a.y/NOA

KOMENTE
  • Egzon Salihu21:28 - 10 Nëntor 2011
    Walla boll keq ishalla shpetonn voglushjaaa