Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Dorëhiqet kryeministri italian Silvio Berluskoni, Obama përshëndet
English

Dorëhiqet kryeministri italian Silvio Berluskoni, Obama përshëndet

Romë, 12 nëntor 2011, NOA/ Irma Toptani – Më pak se një orë nga hyrja e tij në Quirinale, kryeministri italian Silvio Berluskoni dha dorëheqjen.

Lajmin e shumëpritur nga mijëra italianët e mbledhur para sheshit të Presidencës italiane e bënë publik mediat vendase në këto momente.

Ndërkohë, që pas Greqisë, është Italia ajo që po jetonte orët e gjata të dorëheqjes së kryeministrit dhe qeverisë së tij, për krijimin e një qeverie të re, erdhi pak më parë edhe një reagim i fundit nga Shtëpia e Bardhë, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

Presidenti amerikan Barack Obama përshëndeti para pak minutash zhvillimet më të fundit në Itali dhe Greqi.

Lajmi i bërë publik me urgjencë nga mediat italiane erdhi, ndërsa kryeministri tashmë i dorëhequr i Italisë, Silvio Berluskoni ndodhej në pallatin presidencial Qurinale ku po i dorëzonte Kreut të Shtetit Italian, Napolitano dorëheqjen e tij.

Ardhja e kavalierit italian në pallatit Quirinale u shoqërua me thirrjet kundërshtuese ndaj tij nga një turmë e madhe italianësh.

Mes tyre, shumica kërkonin largimin e menjëhershëm të Berluskonit nga qeveria, disa syresh ishin kureshtarë, por kishte edhe një pakicë që donte të shihte kryeministrin e ikur tashmë ndërsa futet në makinën e tij pas dorëzimit të çelësave të kabinetit qeveritar.

mit/NOA

KOMENTE
  • Ledio Sela22:13 - 12 Nëntor 2011
    hajde naten edhe ti