English

Kryediplomati iranian: Jemi të përgatitur për çdo gjë...

Teheran, 15 nëntor, NOA - Ministri i Jashtëm i Iranit, Ali Akbar Salehi, në një intervistë me “Der Spiegel”, hedh poshtë akuzat se Irani po ndërton një bombë bërthamore duke i konsideruar ato si një propagandë perëndimore dhe akuzon ata që i ka quajtur armiq të Teheranit, si të angazhuar në një luftë të fshehtë kundër tij.

Çdokush që ka lexuar raportin e fundit të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), pyet veten se sa kohë do duhet që Irani të përfundojë bombën bërthamore.

- Udhëheqësi ynë revolucionar, Ajatollah Ali Khamenei, ka lëshuar një fetva, një vendim sipas ligjit fetar, i cili i përshkruan armët bërthamore si joislame. Ato janë "haram", të ndaluara, që do të thotë se këto armë të shkatërrimit në masë, nuk luajnë asnjë rol në strategjinë tonë të mbrojtjes. Kjo është e vërteta dhe çdo gjë tjetër, është propagandë.

Dëshmia që tregon një program sekret bërthamor është e madhe. Raporti përfshin një shtojcë ku IAEA ka hedhur dëshmi substanciale të cilat e bëjnë të pamundur nxjerrjen e ndonjë përfundimi tjetër: Irani dëshiron bombë. - Kjo akuzë është e padrejtë dhe e pajustifikuar. Raporti duket të ketë interpretuar shumë gjëra, gjë e cila është e rrezikshme. IAEA rrezikon kredibilitetin e saj duke bërë interpretime të tilla.

Drejtori i Përgjithshëm i IAEA-s, Yukiya Amano, thekson në raportin e tij "shqetësime serioze në lidhje me dimensionet e mundshme ushtarake për programin bërthamor të Iranit."

- IAEA është duke vepruar nën presion nga vende të caktuara ...

Ju do të thoni Izraeli dhe aleati i saj, Shtetet e Bashkuara ... - ... Kështu që ne jemi të përgatitur për çdo gjë. Por ne nuk kemi frikë të diskutojmë në lidhje me këtë dokument të IAEA-s. Amano po përballet me kohë të vështira. Ne do ta mbajmë atë dhe IAEA është e përgjegjshme për konkluzionet e saj.

Në raport thuhet se informacioni i tij është tërhequr nga burime të shumta të pavarura, përfshirë dëshmitë e ofruara nga më shumë se 10 shtete anëtare, si dhe informacione të vetë IAEA-së. - Këto të ashtuquajtura fakte, nuk janë asgjë e re. Paraardhësi i Amano-ss, Mohamed ElBaradei, i dinte faktet themelore, dhe ai nuk nxori të njëjtat përfundime si Amano tani. IAEA le të shkojë te objektiviteti i saj i mëparshëm.

Bashkësia ndërkombëtare ka arsye të mirë për të mos besuar te Irani, duke marrë parasysh sa shpesh qeveria juaj ka dhënë informacione të rreme në lidhje me programin e bërthamor.

- Ne kurrë nuk kemi dhënë informacion të rremë. Ne kemi bashkëpunuar gjithmonë me termat e Traktatit të Mospërhapjes Bërthamore dhe traktatin e IAEA-s. Ky raport kërcënon për një raund tjetër të sanksioneve. Ju me të vërtetë prisni që njerëzit e vendit tuaj të kenë një bojkot të intensifikuar ekonomik?

- Këto janë vështirësi që ne jemi të gatshëm për t’i pranuar. Me 3000 vjet histori pas nesh, ne nuk do të heqim dorë nga pavarësia jonë dhe ne do ta vazhdojmë programin tonë bërthamor civil. Ka unanimitet të madh në këtë pikë brenda qeverisë tonë dhe në mesin e njerëzve.

Në vend që të kritikoni raportin e inspektorëve për armët bërthamore, ju mund të bëni më mirë për të ofruar sugjerimet tuaja për ta zgjidhur këtë konflikt.

- Disa vende, përfshirë edhe Iranin, kanë propozuar qasje që mund të kenë çuar në një zgjidhje të kënaqshme. Nuk ishte, për shembull, iniciativa e Turqisë dhe Brazilit për heqjen e materialit të pasuruar, e cila ishte fillimisht pritur mirë nga presidentit amerikan Barak Obama, por pastaj nuk erdhi kurrë për të kaluar. Një sugjerim nga Rusia ishte injoruar gjithashtu. Ne gjithashtu ndërpremë pasurimin e uraniumit si një masë për ndërtimin e besimit, por kurrë nuk u falënderuam se bëmë kështu. A sinqerisht besoj sugjerime të mëtejshme se do të japin rezultate? Unë besoj se nuk ka më asnjë pikë në bërjen e lëshimeve të tjera. Çështja bërthamore është thjesht një shtirje për dobësim ne me çdo mjet të mundshëm.

Dhe ju doni të përdorni çdo mjet të mundshëm për të fituar kohë për të vazhduar pasurimin e uraniumit, duke i sjellë vetes një hap më afër për të ndërtuar një bombë?

- Si shkencëtar bërthamor, unë nuk mund ta konceptoj se çfarë qëllime civile ka pasurimi i uraniumit. Traktati Bërthamore i Mospërhapjes shprehimisht na lejon për pasurimin e uraniumit. Ne edhe nënshkruam protokollin shtesë të traktatit për të kënaqur skeptikët.

Ju nuk mund të largoni dyshimet që keni duke abuzuar të drejtën tuaj për pasurimin e uraniumit.

- Është mirë që ne jemi duke folur rreth abuzimit. Çfarë është ajo që u jep disa kombeve të drejtën për përdorimin e viruseve kompjuterike kundër nesh dhe vrasje të shkencëtarëve tanë bërthamorë, ndërsa ende janë duke pretenduar se punojnë për të drejtat e njeriut?

Qeveria e Izraelit ka frikë nga një bombë bërthamore në duart e qeverisë tuaj, dhe duket të jetë duke përgatitur një sulm mbi objektet bërthamore tuaja.

- Ne nuk parashikojmë një sulm. Izraeli e di se sa delikate është situata. Si provë se programi ynë bërthamor është i qetë në natyrë, ne kemi krijuar kushtet e nevojshme për monitorimin e nevojshëm nga IAEA. Unë do të doja të theksoj këtu se asnjë vend tjetër nuk ka punuar si intensivisht me IAEA në këtë fushë si Republika Islamike e Iranit. Gjatë vizitës më të fundit nga Herman Nackaerts, kreu i IAEA-së inspektimeve bërthamore, ne kemi bashkëpunuar me inspektorët përtej fushës së detyrimeve tona. Nackaerts dhe shefi i tij, Amano, madje edhe na falënderuan për bashkëpunimin tonë.

Shtetet e Bashkuara dhe Evropa janë të vendosur për ta ndaluar Iranin në pasurimin e mëtejshëm të uraniumit. - Iraku, nën Sadam Huseinin, na detyroi në një luftë tetë-vjeçare. Ne nuk duam një luftë tjetër. Çdo politikan në vendin tonë e ndan këtë mendim. Por nëse ne jemi të sulmuar, ne nuk e dimë se si do reagojmë për të mbrojtur veten. Çdo sulm, i çdo lloji, do të takohet me hakmarrje. Menjëherë, pa hezitim një të dytë.

Ju keni pasur edhe përballje me akuzat e sponsorizimit të shtetit ndaj terrorizmit. Vetëm disa javë më parë, SHBA ju akuzoi për planifikimin e një atentati ndaj një ambasadori të Arabisë Saudite në Uashington, Adel al-Jubeir.

- Çdo gjë ishte e organizuar nga Uashingtoni. Kjo është një farsë kjo u jep SHBA-ve një taktikë për të hequr vëmendjen nga kriza financiare. Qeveria e SHBA me sa duket gjithashtu shpreson që të shkatërrojë marrëdhëniet midis Iranit dhe Arabisë Saudite, dy vende vëllezër në Islam. Mos harroni, SHBA gjithashtu e justifikon luftën e saj kundër Irakut me prova të falsifikuara. Deri tani, hetimet tona kanë treguar vetëm duhet të jetë një histori e trilluar krejtësisht. I dyshuari kryesor në këtë çështje ka mohuar të gjitha akuzat në një gjykatë në SHBA. Pse do të kemi kryer një akt të tillë e pakuptimtë? Në fakt, ne insistojmë që SHBA të kërkojnë falje.

Akuzat për sponsorizim të terrorizmit nga shteti në Iran nuk janë asgjë e re. Shërbimet tuaja të inteligjencës kanë qenë të përfshirë në vrasje jashtë vendit tuaj disa herë.

- Republika Islamike e Iranit vetë ka qenë viktimë e terrorizmit në tre dekadat e fundit dhe ka pësuar humbje shumë në luftën kundër tij. Ne kohët e fundit mbajtëm një konferencë në Teheran në luftën kundër terrorizmit. Të gjitha këto janë akuza të palogjikshme.

Obama dhe Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Clinton kanë konfirmuar në mënyrë të përsëritur akuzat në lidhje me vrasjen e planifikuar. A jeni duke pretenduar se kanë qenë të mashtruar nga agjentët e tyre të inteligjencës?

- Të gjitha këto masa janë pjesë e një strategjie të heshtur amerikane të luftës kundër Iranit. Ata duan të na paraqesin në botë si keqbërësit, ndërsa ta tërheqin vëmendjen e njerëzve në Perëndim nga aktivitetet e veta terroriste, të tilla si vrasjen e shkencëtarëve tanë. Ne kemi paraqitur një ankesë pranë Kombeve të Bashkuara mbi këto akuza të pajustifikuara.

Presidenti amerikan ka shkruar një letër duke kërkuar ekstradim të Gholam Shakuri, një oficer në Teheran ... - Ne nuk kemi marrë prova të mjaftueshme nga Shtetet e Bashkuara për të na dhënë informacion të saktë mbi identitetin e vërtetë të këtij të dyshuar. Pse ai duhet të jetë në Iran? Ka mijëra njerëz në Iran me emrin Shakuri. Përveç kësaj, nuk ka marrëveshje ekstradimi mes Iranit dhe SHBA. Traktate të tilla ekzistojnë vetëm midis kombeve që janë miq.

Përshtati:n.e/NOA

KOMENTE
  • Liridon Statovci18:36 - 15 Nëntor 2011
    I MADH OSHT IRANI dojn me shkatrru :(
  • Shqiptari!18:19 - 15 Nëntor 2011
    te gjith keto miza terroriste meritojne vdekjen!