Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Shtëpia që mund të komandohet me anë të mendimeve
English

Shtëpia që mund të komandohet me anë të mendimeve

Romë, 18 nëntor NOA - Mungon vetëm një financim dhe shtëpia në të cilën gjithçka do të komandohet me anë të mendimit, ose maksimumi vetëm me prekje në smartphone, shumë shpejt mund të jetë e pranishme për të gjithë. Për këtë fakt janë të bindur hulumtuesit në Universitetin e Sapienza në Romë dhe IRCCS, fondacioni Santa Lucia, që kanë prezantuar këtë prototip. Shtëpia, e menduar për të gjithë përdoruesit më aftësi të kufizuar apo me probleme të tjera, është e pajisur me sensorë dhe aparatura të cilat do të drejtohen vetëm duke veshur një palë kufje, tepër të ngjashme me ato elektroencefalogramit, apo vetëm me një prekje në smartphone. r.b/NOA

KOMENTE