Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Djali i Gedafit, pritet dënimi me vdekje në Libi
English

Djali i Gedafit, pritet dënimi me vdekje në Libi

Libi, 20 nëntor 2011, NOA - Udhëheqja e re në Libi nuk do t'ja dorëzojë Gjykatës Ndërkombëtare Penale djalin e arrestuar të ish dikatorit Gaddafi, Saif al-Islam, por do ta bëjë vetë procesin gjyqësor kundër tij.

Kryeministri Abdulrahim Al-Kib tha se Saif do të marrë një gjykim të drejtë. Gjykata e Lartë Penale në Hagë gjatë kryengritjes kundër regjimit të Gaddafit kishte lëshuar një urdhër arresti ndaj Saifit dhe babait të tij Muammara al -Gaddafi, për shkak të krimeve kundër njerëzimit.

Në rast të një gjykimi në Libi, Saif mund të rrezikojë dhe dënimin me vdekje.

Saif al-Islam, djali më i njohur i Gaddafit u arrestua në jug të Libisë. Me sa duket ai donte të largohej për në Nigeri. Organizatat ndërkombëtare për të drejtat e njeriut kërkuan nga Tripoli që 39 vjeçarin ta dorëzonin në Hagë.

a.kNOA/DV

KOMENTE