Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Historiani anglez: Ndikimi i Hitlerit, fatal deri në çastet e fundit
English

Historiani anglez: Ndikimi i Hitlerit, fatal deri në çastet e fundit

Londër, 20 nëntor, NOA - Në një intervistë për “Der Spiegel”, historiani britanik best-seller, Ian Kershau, flet për bisedimet në lidhje me ditët e fundit të Rajhut të Tretë, pse gjermanët vazhdonin të ndiheshin prijësa kur ishte e qartë se i kishin humbur të gjitha dhe dështimi i përpjekjes më 20 korrik 1944 për të vrarë Hitlerin. Gjithçka mbi librin e tij për Hitlerin ...

Profesor Kershau, ju keni shpenzuar tre vitet e fundit duke studiuar rënien e Gjermanisë naziste. Në fund, ju si një historian, a keni ndjerë diçka të ngjashme me admirimin për këmbënguljen e gjermanëve?

- Unë jam i bindur se një anglez do të kishte hequr dorë shumë më herët. Është sigurisht e pazakontë për një vend për të vazhduar luftën deri në pikën e plotë të vetë-shkatërrimit. Kjo është gjë që ne zakonisht e shohim në luftërat civile, por jo në konfliktet në të cilat kombet armiqësore janë në luftë me njëri-tjetrin.

Çështja pse gjermanët u bënë prijësa për kaq kohë është pika e fillimit të librit tuaj të ri. - Në çdo konflikt të armatosur, ka në fund një pikë në të cilën njëra anë e kupton se po e zgjat. Nëse njerëzit në pushtet nuk do të heqin dorë, por vazhdojnë ta zhysin vendin në shkatërrim, nuk është as një revolucion nga poshtë, siç ishte rasti në Gjermani dhe Rusi afër fundit të Luftës së Parë Botërore, ose ka një grusht shteti nga elita, që përpiqet për të shpëtuar atë që ende mund të shpëtohet. Një shembull i kësaj është përmbysja e Benito Musolinit në Itali në korrik 1943.

Cila është pika e fundit në të cilën gjermanët duhet të kenë njohur se ata nuk mund ta fitojnë luftën?

- Unë do të thoja në verën e vitit 1944, pas uljes me sukses të aleatëve në Normandi dhe fitimit të madh territorial të rusëve në Lindje. Në këtë pikë, lufta ishte e humbur objektivisht, edhe në qoftë se publiku gjerman nuk e shihte atë në këtë mënyrë. Por, duke filluar në dhjetor 1944, pasi ofensiva e Ardenës dështoi, e njohur si beteja e Murtajës, ishte gjithashtu e qartë për elitën në pushtet të Rajhut gjerman se nuk kishte mbetur asgjë për të fituar ushtarakisht. Në këtë pikë, do të kishte kuptim hyrja në negociatat e kapitullimit.

Deri në fund, udhëheqja e forcave të armatosura gjermane, eci me shpresën se koalicioni aleat do të binte dhe do hapte rrugën për një paqe të veçantë me fuqitë perëndimore. - Sigurisht, ideja nuk ishte idiote, por në atë pikë të luftës, ishte krejtësisht iluzore të vihej bast se koalicioni do vinte në një fund. Nuk kishte pasur kurrë konsiderata serioze nga ana e aleatëve perëndimorë për të shkuar të vetëm. Prioriteti më i lartë ishte për ta mundur Hitlerin, dhe për këtë qëllim aleanca me rusët ishte e domosdoshme.

Libri juaj fillon me përpjekjen e dështuar për të vrarë Hitlerin në korrik 1944. Sipas mendimit tuaj, vrasja u përpoq ta zgjaste në mënyrë të konsiderueshme luftën?

- Komploti i 20 korrikut, çoi në forcimin e regjimit, të paktën përkohësisht. Ka pasur një rritje të dukshme të popullaritetit të Hitlerit me publikun. Efekti i tronditjes nga sulmi ishte i madh, siç ne mund të shohim nga të dhënat e shumta private. Por edhe më i rëndësishëm është fakti se pasoi një spastrim i oficerëve të Vermahtit. Të pabindurit u zëvendësuam me njerëz të cilët konsideroheshin të sigurt. Si rezultat, e gjithë rezistenca ishte përjashtuar.

Ju vini re se përshëndetja e Hitlerit u fut në Vehrmacht në verën e vitit 1944. Pse kaq vonë? - Hitleri kishte nevojë për Vermahtin më shumë se çdo pjesë tjetër e regjimit nazist, e cila është arsyeja pse ai ishte relativisht i kujdesshëm në marrëdhëniet e tij me udhëheqjen kaq gjatë. 20 korriku bëri të pamundurën për ta shtyrë vrasjen në përfundimin se ishte koha për të sjellë ushtrinë në linjë. Në kuadrin e oficerëve, ka pasur një konsensus të fortë me shtetin nazist në drejtim të qëllimeve dhe të mentalitetit.

Në verën e vitit 1944, shumica e qyteteve të mëdha të Gjermanisë ishin hedhur për të humbur dhe që nga humbja në Stalingrad, nuk ka patur lajme për fitore vendimtare. Si u mor kjo brenda popullatës? - Ishte thellë e shqetësuar, e shqetësuar dhe e shtypur. Por besimi te Hitleri nuk ishte zhdukur ende. Ishte vetëm në fund të vitit 1944, që gjendja e tij filloi të bjerë si një gur. Sipas një raporti nga shërbimi i Sigurimit pranë Berchtesgaden, në mars 1945, në të ashtuquajturat Heldengedenktag (festa nazist për të përkujtuar heronjtë e rënë), askush nuk ishte i gatshëm për t’ia kthyer më përshëndetjen Hitleri. Sa të besueshme janë këto raporte?

- Raportet origjinale nga baza janë relativisht të hapur në deklaratat e tyre. Në mes të 1944-s, sekretari i Hitlerit, Martin Bormann, ndaloi përhapjen e mëtejshme të përmbledhjeve qendrore të këtyre raporteve nga Rajhu. Raportet nga zyrat e propagandës, të cilat u dërguan nga Joseph Goebbels, gjithashtu tregojnë një rënie të përgjithshme të humorit.

Ishte Goebbels i cili, pas 20 korrikut, kërkoi sakrifica më të mëdha nga popullsia civile. Hitleri ishte shumë më tepër i kujdesshëm në këtë drejtim?

- Hitleri gjithmonë ka pasur një vesh shumë të ndjeshëm për çdo gjë që mund të dëmtonte moralin e popullit gjerman. Ky ishte një mësim që e kishte mësuar nga Lufta e Parë Botërore, përkatësisht se është e rëndësishme për të mbajtur njerëzit në shpirt të mirë, përndryshe nuk do të ketë një kryengritje nga poshtë, siç kishte ndodhur në 1918. Kjo është arsyeja pse ai ka bërë të sigurt që fermerët bavarezë të vazhdonin të merrnin birrën e tyre. Goebbels e pa shumë më qartë se Hitleri që popullsia gjermane u përgatit vërtet të pranonte masa të ashpra, me kusht që të prekeshin të gjithë njëlloj.

Sistemi funksionoi deri në fund. Vetëm disa muaj para përfundimit të luftës, kërkesat për leje ndërtimi që u dorëzuan, u miratuan, dhe pagat ishin duke u paguar. Koncerti i fundit i Filarmonisë së Berlinit, u zhvillua më 12 prill 1945.

- Dhe ofensiva sovjetik në kryeqytetin gjerman filloi katër ditë më vonë. Publiku u ul në sallën e Filarmonisë, me veshjet e rënda.

Dhe më 23 prill 1945, Bayern München mundi në derb ...

- Po, ata fituan 3:2. Kur e kam lexuar këtë, unë isha i tronditur dhe mendova se data mund të ishte e gabuar. Por ajo ishte e saktë...

A keni një shpjegim për këtë thirrje të frikshme për të ruajtur normalitetin?

- Ky normalitet rutinë, edhe nëse është vetëm një normalitet i rremë, është ndoshta thelbësor për funksionimin e rendit të njeriut. Ju shkoni në vendin tuaj të punës për të kontrolluar dosjet tuaja, edhe në qoftë se puna që ju bëni është plotësisht e padobishme. Dhe kur zyra juaj nuk ekziston më, sepse ajo u bombardua, ju thjesht e çoni veten deri diku tjetër.

Por kjo nuk është e mjaftueshme për të ruajtur rendin publik...

- Është e vërtetë se kjo nuk do të kishte qenë e mundur pa një shërbim civil të trajnuar mirë. Burokracia shembullore ishte shtylla kurrizore e regjimit. Edhe shërbimi postar është mbajtur pak a shumë i paprekur. Kur rrjeti hekurudhor u shkatërrua, ministri postar i Rajhut ka lëshuar direktiva që motoçikletat të për t'u përdorur në vend të trenave. Kur ka pasur një mungesë të benzinës, nga motoçikleta, u kalua në biçikleta. Në fund, ata u larguan përtej maleve me një çantë shpine. Është e çuditshme të imagjinohet, por ajo ka punuar.

A njohim një tipar të veçantë të karakterit gjerman në gjithë këtë?

- Unë nuk mund të besoj se një gjë e tillë do të kishte qenë e mundur në Itali ose Greqi. Ishte diçka tipike gjermane në lidhje me të. Unë do të thoja se ishte si një stereotip kombëtar. Unë jam duke menduar më shumë se është një traditë kulturore, e transmetuar përmes edukimit që inkurajon virtytet e caktuara. Mos ndoshta gjermanëve u mungon aftësia për të “joick off? -Sigurisht, është në fakt një gjë shumë pozitive që të ketë një kuptim detyra apo edhe nderi. Por i shtrembëruan nazistët krejtësisht këto vlera. Çfarë do të thotë detyrë për një gjeneral në fazën e fundit të Rajhut? Për të mbajtur luftën derisa çdo gjë është në rrënoja? Ose për lëshimin e urdhrit të dorëzohet?

Ndoshta nazistët kanë qenë shumë të angazhuar që të vërtetë besojnë në kauzën. Oportunizmi nganjëherë mund të jetë i dobishëm ...

- Kjo është ndoshta e vërtetë. Në shumë raste, fati i një qyteti ishte i përcaktuar nga ajo që njerëzit thjesht donin të shpëtonin lëkurën e tyre, ose nga fanatikë të cilët do të urdhëronin të gjithë ata që të varnin një flamur të bardhë nga dritarja e tyre.

Shumë historianë ushtarakë theksojnë frymën e veçantë luftarake të Vehrmachtin gjerman. - E vetmja gjë që unë shoh do të kishte qenë dezertim, që do të thoshte vdekje e sigurt pas kapjes.

Cili është vlerësimi juaj për Hitlerin si komandant ushtarak? - Ndikimi i tij, sidomos në fazën e fundit të luftës, ishte sigurisht fatal. Gjeneralët e bënë të lehtë veten e tyre, duke fajësuar atë për të gjitha vendimet e gabuara. Nëse ju lexoni raportet, ju mund të shihni se Hitleri rrallë u ndesh me parimet. Ne e dimë, për shembull, në lidhje me përpjekjet gjithnjë e më të dëshpëruara nga koloneli Reinhardt në Lindjen e Prusisë për ta bindur Hitlerin për të miratuar një tërheqje taktike. Por nuk ishte vetëm Hitleri që e refuzoi idenë. Në fakt, ai ka gëzuar mbështetje të gjerë të punonjësve në mjedisin e tij.

"Kam parë në sytë e tij dhe e dija se çdo gjë do të jetë në rregull" tha admirali Karl Grand Dönitz pas një takimi me Hitlerin. Oficerë të tjerë kanë thënë gjëra të ngjashme. Çfarë e shkaktonte këtë besim absolut të Fyhrerit?

- Ju duhet të pyesni psikologët. Moti u thye papritur kur Hitleri kreu vetëvrasje.

- Gjithçka ndodhi shumë shpejt pas kësaj. Goebbels ishte pothuajse i vetmi që rrinte me Hitlerin deri në vdekje. Pothuajse të gjithë të tjerët shkuan në arrati. Edhe besnikët u përpoqën të shpëtonin nga bota e bunkerit dhe të shkonin kudo që mundnin.

Ju përshkruani edhe figura më enigmatike në rrethin e diktatorit. Çfarë bënte që persona të tillë inteligjentë dhe shumë realiste të vazhdonin deri në fund? - Një ambicie e pasuar edhe me besimin në misionin e Hitlerit, gjë që mbetet një enigmë për mua edhe në këtë ditë. Askush nuk ishte më i vetëdijshëm për atë gjendje të Rajhut.

Ju shkruani gjithashtu se industria gjermane e armëve prodhoi vëllimin e saj më të madh në dhjetor 1944, pavarësisht luftës së bombardimeve shkatërruese.

- Pa këto armë, lufta do të kishte përfunduar shumë më herët. Në qoftë se asgjësimi i 20 korrikut, do të kishte qenë i suksesshëm me bombat kundër Hitlerit, lufta do të kishte mbaruar në 1944-n apo më vonë? Si një historian, a do të donit që Hitleri të ishte vrarë në atë ditë, apo jeni i lumtur që atentati dështoi? - Unë e kam pyetur shpesh veten mbi këtë pyetje. Kur dikush shkruan për këto gjëra, e ndjen një dëshirë e brendshme që ata që duhet të kenë sukses. Unë besoj se kjo është pozita e çdo personi që nuk është kapur nga idetë e nazizmit. Në vitin e fundit të Luftës së Dytë Botërore, sa shumë njerëz vdiqën në Evropë, si në të gjitha frontet ushtarake në të gjithë Luftës së Parë Botërore duke folur politikisht, megjithatë ishte ndoshta një bekim që asgjësimi dështoi në përpjekjen e tij. Përndryshe, mundësitë e të pasurit të një Gjermanie demokratike, do të kishin qenë shumë të zbehta.

Përshtati:n.e/NOA

KOMENTE