Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Protestë nudo kundër dënimit të vajzës egjiptiane
English

Protestë nudo kundër dënimit të vajzës egjiptiane

Izrael, 20 nëntor 2011, NOA – Rreth 50 aktiviste të të drejtave të njeriut në Izrael janë zhveshur për të protestuar ndaj dënimit që po i jepet një vajzë në Egjipt e cila publikoi në faqen e saj të internetit disa foto nudo.

Aliaa Magda el-Mahdi, vajza nga egjitpi, hodhi në blogun e saj foto nudo ku shkruante e “trupi im më përket vetëm mua”.

Foto e saj u cilësua si fyerje për besimin islam dhe nxitje për seks. Për këtë qëllim disa juristë në Kajro kanë dënuar vajzën 20 vjeçare me 80 goditje kamxhiku.

Protesta e aktivisteve në Izrael kërkon që ku vendim të mos zbatohet, duke e cilësuar vajzën si një viktimë të shoqërisë fetare.

a.k/NOA

Në foto: Aliaa Magda el-Mahdi, vajza që do dënohet sepse hodhi një foto nudo në blog.

KOMENTE
 • Aleks Zaka23:36 - 21 Nëntor 2011
  vajza ka te drejten e te gjith botes te bej cafar ti doj kokrra e qejfit.por mundesisht jo dhe ne vende publike.se ateher quhet e cmendur.
 • Shpetim Musliji14:59 - 21 Nëntor 2011
  sa e bukur qenka ,pse moj je zhveshur tash mir e ki jo 80 po 160 i meriton
 • zoti na ruajt nga injoranca13:34 - 21 Nëntor 2011
  nuk arrij ta kuptoj pse duhet te denohet ajo qe si ben keq asnjerit? keta xhelate qe kryej denimin a jane ne rregull me moralin kur per te shfrure duftet kafsherore mbajne haremin me gra.
 • dajoshi13:25 - 21 Nëntor 2011
  Sa per denimin eshte brutal por ekzistojne dhe keto nuk duhet habitur per deri sa ne shqiperi jetojne akoma te tille muhametali Zotin ta duash dhe te lutesh per te me mijera here eshte pak ndersa Fete dhe ata qe jane fansa te fese eshte per ti vene ne litar Ky eshte mendimi, im mbase dhe i zotit!
 • Shkelqim Xingo13:20 - 21 Nëntor 2011
  tek ne kete ligj vec ne ender mund ta shihni, nese ajo nxjer foto qe don vet, ti nese don e shikon nese jo i mbyll syt dhe jo qe ske te drejt ta gjykosh por as gojen ta celesh, se ate ka te drejt vec zoti ta gjykon. Shqiptaria nuk a vend me per fanatikat si puna juaj, lirisht nxireni biletat un ua paguaj dhe nisuni per ne afrik, atje e keni vendin. faeminderit per miruptimin
 • Petro Nini13:14 - 21 Nëntor 2011
  Turqia eshte e mire po veprime te tilla qofte edhe ne Egjypt tregojne turqikolleqe ,,, vet ata jurist rin e i shofin gjerat e bukura / edhe private si ajo goca / kan haruar c,mesuan ne shkolle te tyre se jurist nuk beheshin nga feja !
 • Erald Hoxhaj13:13 - 21 Nëntor 2011
  Mendoj se gjithesecili ka te drejtat e tija sepse jemi ne epoken moderne tashme. Askush nuk ka te drejte te gjykoje tjetrin per gjerat qe ben dhe qe thote. Te gjithe jane te LIRE. Nqs eshte nje gabim , nje ofendim ndaj Allahut apo dicka tjeter qe ka lidhje me fene islame atehere eshte Allahu ai qe do ta denoje! Nuk ka arsye qe per nje veprim te tille te arrihet deri tek perdorimi i kamxhikut. Maximumi qe duhet bere eshte mbyllja e blogut te saj dhe denimi me nje gjobe ( psh. 500-1000€). Perdorimi i kamxhikut eshte gabim. Historia na ka mesuar qe me dhune nuk arrihet asnje lloj rezultati. Per me teper ky veprim do te nxise akoma me tej bashkemoshataret e saj per tu rebeluar ndaj nje sistemi ku censura arrin ekstreme te tilla. Eshte nje nga konceptet me te thjeshta te psikologjise se anasjellte. Ekzistojne menyra te tjera per ti dhene nje mesim te mire, e jo te shkelesh te drejtat dhe lirite e nje qenieje njerezore duke treguar primitivitetin e nje brezi te mbetur ende ne te shkuaren e shume dekadave (per te mos thene shekujve) me para. Jemi njerez e jo kafshe!! Evolucioni eshte nje proces i pakthyeshem
 • Muhamed Ali12:37 - 21 Nëntor 2011
  si kur edhe tek ne te ishteb ky ligj do kishte me qen prefect...pak i ka 80 si tha aj 160
 • Gëzim Nazmije Hyseni12:32 - 21 Nëntor 2011
  Me myt pak eshte per kto shtet Arab edhe ku eki ligjin qe sdisa vite me shekull edhe me bo kudner ligjit kunder Allahut qe tek ta edin mamir se na edhe apet me bo kunder Allahut kunder Ligjit shtetit pak per to eshte edhe per ato qe eka fotografu edhe qe e perkrah...
 • mili12:18 - 21 Nëntor 2011
  ajo pamje nudo....vlene edhe per ty blerim....si dhe, trupi i saj eshte i saj, dhe jo yti....
 • Blerim Spahiu22:49 - 20 Nëntor 2011
  valla keq per 80 pak pom duken 160 ma mir